TYP: a1

Sprawa A.N.A. Charter - w oczekiwaniu na zakończenie

czwartek, 2 kwietnia 2015
MZ

Jeśli ktoś myśli, że rola sprawozdawcy sądowego to frapujące i ekscytujące zajęcie, to jest jak to się mówi „w mylnym błędzie”. Prawdę mówiąc jest to funkcja wymagająca niebywałej odporności zarówno fizycznej jak i psychicznej. Sala sądowa, ta rzeczywista, w niczym nie przypomina tych jakie widz programów telewizyjnych czy też filmów fabularnych poznaje. Przede wszystkim w większości przypadków, z procesu wieje nudą.

Owszem, czasem zdarza się coś co podnosi temperaturę na sali, takie chwile i tu miały miejsce, o czym pisaliśmy wcześniej. Były spory oskarżonego z przewodniczącym. Były oskarżenia pod adresem prokuratora. To podkręcało emocje, jednak najczęściej każde przesłuchanie świadka wygląda tak. Przedstawia on swoją relację, a każdą wypowiedzianą przez niego frazę przewodniczący dyktuje protokolantowi. Do tego większość zeznań wygląda podobnie i dla zewnętrznego obserwatora nie wnosi nic nowego. Przy początkowych posiedzeniach sądu wydawało się, że uda się całą rzecz skrócić do odczytania zeznań złożonych w śledztwie, tak deklarował oskarżony Piotr W. Jednak po jakimś czasie zmienił zdanie i zażądał ponownego przesłuchania wszystkich świadków. To właśnie owo skorzystanie z tej proceduralnej możliwości, do której oskarżony ma prawo, wywołało ten maraton ponownych zeznań. Trzeba tu zaznaczyć, że w większości przypadków, świadkowie i poszkodowani składali swoje obecne zeznania pod nieobecność wnioskodawcy, który tylko parę razy był obecny na sali sądowej.

Ostatnia sesja wyglądała podobnie jak poprzednie, o swoich kontaktach z firmą A.N.A. Charter opowiadały trzy osoby. Ich zeznania prawdę mówiąc nic do sprawy nowego nie wniosły. Jedna wybierała się na rejs w Norwegii i straciła pieniądze, dwie pozostałe nie przeprowadziły transakcji do końca i nie wpłaciły pieniędzy.

Na koniec trochę optymizmu – najwyraźniej łańcuszek świadków, których jeszcze trzeba przesłuchać jest już bardzo krótki. Mamy przed sobą jeszcze jedno posiedzenie 27 maja. Wnioskować zatem można, że jest szansa by jesienią Sąd ogłosił wyrok! Zobaczymy i trzymamy kciuki.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912