TYP: a1

Pożar na francuskim okręcie podwodnym o napędzie atomowym

poniedziałek, 15 czerwca 2020
Z mediów/Defence24.pl

Na francuskim okręcie podwodnym o napędzie nuklearnym SNA Perle, zacumowanym w porcie w Tulonie  wybuchł w piątek pożar. Ogień został opanowany, nikt nie został ranny.

 
Pożar wybuchł w piątek o godzinie 10.35, gdy jednostka przechodziła przegląd w bazie marynarki wojennej w Tulonie. Na pokładzie przebywało wtedy około 40 pracowników stoczni. Jak przekazały miejscowe władze, na pokładzie okrętu nie było broni ani materiałów nuklearnych - w ramach przygotowania do prac stoczniowych, z pokładu okrętu zostały wcześniej usunięte reaktor jądrowy, paliwo jądrowe, uzbrojenie, baterie akumulatorów i paliwo dla rezerwowego silnika diesla. Nie było więc niebezpieczeństwa skażenia, ani poważnej eksplozji. 
Na razie nie wiadomo, co spowodowało pożar. Trudno też stwierdzić, jaka jest skala zniszczeń, ale pożar określono jako "poważny".

Przegląd i modernizacja SNA Perle rozpoczęła się w styczniu i ma potrwać 18 miesięcy. Prace zawieszono na dwa miesiące z powodu zagrożenia epidemią COVID-19, ale zostały wznowione w połowie maja w nowym reżimie sanitarnym. 
SNA Perle został oddany do użytku w 1990 roku. Aktywną służbę rozpoczął trzy lata później. Jednostka jest w stanie przebywać na morzu 220 dni w roku. Okręty podwodne typu Rubis (oznaczane również jako typ Améthyste) to najmniejsze uderzeniowe okręty podwodne z napędem atomowym na świecie. Mają długość 73,6 m, szerokość 7,6 m oraz wyporność podwodną 2600 ton. 

 

Tagi: SNA Perle, pożar, okręt podwodny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912