TYP: a1

Polska Fundacja Narodowa wspiera rejs Darem Młodzieży

czwartek, 26 kwietnia 2018
Z mediów/MF

Projekt „Polska 100” Mateusza Kusznierewicza wzbudził wiele kontrowersji. Czy inaczej będzie z rejsem „Darem Młodzieży”? To kolejna żeglarska inicjatywa finansowana przez Polską Fundację Narodową dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

[t][/t] [s]Fot. Patrick Wernhardt, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]


Po szumie, jaki zrobił się w rozmaitych, nie tylko żeglarskim, środowiskach po opublikowaniu informacji o kosztach i programie projektu „Polska 100”, zaczyna się nawet przebąkiwać o rezygnacji z rejsu. Natomiast Polska Fundacja Narodowa postanowiła wspomóc finansowo inny rejs – naszym flagowym żaglowcem, „Darem Młodzieży”. Kwota, jaką zamierza na to przeznaczyć PFN to 23 mln zł. To pieniądze m.in. na remont, opłynięcie świata, prowiant dla załogi oraz eventy w portach, do których będzie zawijał „Dar Młodzieży”.
Rejs „Darem Młodzieży” zaczyna się 20 maja i będzie trwał 11 miesięcy. Trasa obejmuje 22 porty w 18 krajach świata - m. in.  Cape Town, Singapur, Vancouver, Meksyk i Nowy Jork. Kulminacja wyprawy nastąpi w Panamie, gdzie w styczniu 2019 r. jednostka uświetni Światowe Dni Młodzieży.

Zakończenie Rejsu Niepodległości planowane jest na marzec 2019 r. Jego organizatorami są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. W wyprawie udział weźmie prawie 1 000 młodych osób z całego kraju.

Tagi: rejs, promocja, Polska 100, Dar Młodzieży, Polska fundacja Narodowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912