TYP: a1

Czarnomorskie delfiny ofiarami wojny

poniedziałek, 16 maja 2022
Z mediów/PAP

Wojna pociąga za sobą ofiary nie tylko ludzkie – z powodu działań wojennych cierpią i giną także zwierzęta – tym razem chodzi o stworzenia wodne. Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę zginęło już kilkaset delfinów.

Tylko w pierwszej połowie maja na tureckich brzegach znaleziono ponad 80 martwych delfinów – to znacznie, znacznie więcej, niż obserwowano przez rozpoczęciem działań wojennych na akwenie. Z kolei w tym samym czasie na brzegach rumuńskich znaleziono ich ponad 70. Najczęstszym powodem śmierci delfinów są wewnętrzne krwotoki, wywołane przez nagły wzrost hałasu, spowodowany na skutek wybuchu bomb lub przez okrętowe sonary. Opinię tę potwierdzają badania prowadzone przez rumuńskiego biologa Razvana Popescu Mirceni.

 

Tagi: delfiny, ekologia, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912