22 marca przypada Międzynarodowy Dzień Foki, ustanowiony w 1982 roku kongres USA. Pomijając fakt, że dyskusyjne jest, czy władze jednego państwa mogą ustanowić coś „międzynarodowego”, należy przyznać, że foki to naprawdę niesamowite zwierzaki. I pełne sprzeczności. Poznajcie 5 mało znanych faktów na ich temat.
Fakt 1: foki to sprawni zabójcy
Mimo obłych kształtów, aparycji maskotki i spojrzenia przywodzącego na myśl Kota ze „Schreka”, w rzeczywistości foczki są bezwzględnymi i bardzo sprawnymi drapieżnikami. Podstawę ich wyżywienia stanowią ryby – istoty oślizgłe, a przy tym zwrotne i szybkie. Foka musi więc być szybsza, sprawniejsza i sprytniejsza od nich. W przeciwnym wypadku będzie głodną, a w niedługiej perspektywie czasowej – martwą foką.
Fakt 2: zasypia tylko pół foki
To oczywiście pewien skrót myślowy – fachowo nazywa się to snem jednpółkulowym. Jest to rozwiązanie często spotykane w świecie ssaków morskich. Stosują je nie tylko foki, ale też delfiny, manaty, albo inne walenie.
Polega on na tym, że pół foki śpi (czyli wyłącza świadomość, ma zamknięte oko, którym zawiaduje i ogólnie zapada w błogi relaks), a drugie pół czuwa. Dzięki temu zwierzak ma stały dostęp do powietrza atmosferycznego, którym oddycha.
Fakt 3: foki mogą być niebezpieczne
Międzynarodowy Dzień Foki ogłoszono, by chronić te zwierzęta przed nami. Warto jednak pamiętać, że foki mogą być dla ludzi niezwykle niebezpieczne. Są bardzo terytorialne, więc nie należy podchodzić do nich zbyt blisko, nawet jeśli wydają się nieruchawe. Mają ostre jak brzytwa zęby, którymi operują nad wyraz sprawnie. Nie byłoby dla nich wielkim problemem zabicie człowieka.
Co więcej, aby zrobić nam krzywdę, wcale nie muszą odgryzać nam strategicznych kawałków (na przykład głowy). Problemem są nie tylko potencjalne rany, ale groźne dla nas bakterie, obecne w foczej paszczy – zainfekowana nimi rana to prosta droga do sepsy.
Fakt 4: należą do podrzędu psokształtnych
Nie wdając się w zawiłości systematyki ssaków – foki są kuzynami psów, wilków, a nawet... niedźwiedzi. Podobnie jak reszta rodzinki, są inteligentne, przebiegłe i dość ciekawskie. I podobnie jak zresztą rodzinki, lepiej nie wchodzić z nimi w bliższą zażyłość, ale podziwiać ich wyczyny z bezpiecznej odległości.
Fakt 5: foki są prawie jak ludzie
Naprawdę wiele nas łączy (poza zamiłowaniem do sushi). Przede wszystkim, foki uwielbiają „plażing”. Błogi odpoczynek nad morzem wśród tłumu innych osobników swojego gatunku... prawie jak wczasy w Międzyzdrojach, prawda?
Ciąża fok trwa dziewięć miesięcy i najczęściej kończy się wydaniem na świat jednego potomka. Focze dziecko, poza byciem słodziakiem, zajmuje się głównie jedzeniem – przybiera na wadze nawet 2 kilogramy dziennie (ok, my tyle nie potrafimy, chociaż babcie nie ustają w wysiłkach, by zmienić ten stan).
Na dodatek panie foki żyją dłużej, niż panowie. I wyjaśnijmy coś sobie: podobnie jak u ludzi, przyczyną tego stanu rzeczy jest styl życia – a nie, jak twierdzą złośliwcy, fakt, że panie nie mają żon...
Tagi: foka, Międzynarodowy Dzień Foki, ciekawostki