TYP: a1

Zmiany na Kanale Elbląskim

poniedziałek, 9 maja 2022
Z mediów/PAP

W tym sezonie po pochylniach Kanału Elbląskiego będą przeciągane po dwie jednostki jednocześnie. Taką decyzję podęły Wody Polskie żeby zmniejszyć natężenie pracy zabytkowych urządzeń kanału. 

Jednostki mają mijać się wahadłowo, a dzięki takiemu sposobowi przemieszczania przepustowość ma się zwiększyć  20-25%. Decyzję o śluzowaniu na raz dwóch jednostek podjęto po raz pierwszy od ośmiu lat. 

Kanał Elbląski został zbudowany w połowie XIX wieku, by połączyć jezioro Jeziorak z Elblągiem. Ponieważ między Jeziorakiem a Elblągiem różnica poziomów wynosi 99,5 metra, zbudowano system śluz i pięciu pochylni, które pomagają pokonać tę różnicę. System ten jest jedynym w Polsce i stanowi olbrzymią atrakcję turystyczną. 
Dziennie przez pochylnię w Buczyńcu, Kątach i Oleśnicy wykonywanych jest około 30 śluzowań - to zbyt wiele dla zabytkowych urządzeń. Dlatego Wody Polskie chcą, by przy jednym wprawianiu maszyn w ruch śluzowały się dwa statki. Dodatkowo planuje się budowę obrotnicy dla statków na kolejnej pochylni - Jelenie - dzięki czemu rejsy się wydłużą. Rejsy do pochylni Jelenie mają być możliwe za dwa lata.

Kanał Elbląski jest wpisany na listę pomników historii, trwają starania, by umieścić go na liście UNESCO.

Tagi: Kanał Elbląski, Wody Polskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912