TYP: a1

Sylwetki piratów - Alv Erlingsson

wtorek, 5 lipca 2011
Weronika Morys
Alv Erlingsson był XIII-wiecznym norweskim szlachcicem, jarlem Sarpsborg i gubernatorem Borgarsyssel. Alv był synem Erlinga Alvssona z Tanbergu - warowni, która została uznana za jedną z najstarszych budowli w Norderhov. Jego babką była Ingeborg Baardsdatter z Rein, siostra księcia Skule Bårdssona. Alv był również kuzynem norweskiego króla Magnusa VI.

Po śmierci ojca w 1283 roku Alv odziedziczył Sarpsborg i został mianowany gubernatorem Borgarsyssel (dzisiaj okręg Østfold). Alv Erlingsson odegrał dużą rolę w historii Norwegii po śmierci króla Magnusa VI w 1280 roku. Spadkobiercą króla Magnusa był Eirik Magnusson, który był niepełnoletni, a zatem nie mógł sam sprawować władzy. Alv nie był formalnie członkiem rządu, ale miał znaczną władzę jako gubernator Borgarsyssel.

Mówi się, że Erlingsson był ulubieńcem Ingeborg Duńskiej, królowej Norwegii. Popełnił jednak niezliczone akty piractwa, w tym atak na jej syna, księcia Haakona (późniejszego króla Norwegii Haakona V). Budowa twierdzy Akershus została zapoczątkowana w latach 90. XIII wieku przez Haakona V, w celu obrony przed atakami Alva. Jego działania obejmowały też zajmowanie i rabowanie statków duńskich i niemieckich. Alv Erlingsson został w końcu wygnany z Norwegii za swoje czyny. Wiosną 1290 roku został pochwycony na wybrzeżu Skanii przez duńskie siły. Z rozkazu króla Danii Alv został skazany na śmierć i stracony na obrzeżach Helsingborgu.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912