TYP: a1

Bitwa morska pod Dżaul (Chaul)

czwartek, 6 stycznia 2011
Weronika Morys
Bitwa pod DżaulBitwa została rozegrana w 1508 roku pomiędzy siłami portugalskimi i egipskimi w pobliżu indyjskiego Chaul. Starcie wygrali Egipcjanie. Bitwa była pierwszą porażką floty portugalskiej na Oceanie Indyjskim.

Genezą konfliktu była chęć zahamowania ekspansji Portugalii w handlu z Indiami. Działania te godziły między innymi w interesy Wenecji. Podczas negocjacji handlowych w Egipcie Wenecjanie zasugerowali konieczność podjęcia szybkich “środków zaradczych” przeciwko rosnącym wpływom portugalskim w Indiach. Egipcjanie sprzymierzyli się w tym celu z muzułmańskim władcą Gujaratu Mahmudem Begara i hinduskim władcą Kalikatu. Dowódcą floty muzułmańskiej został Husein Al-Kurdi.

Portugalczycy stacjonowali w Indiach pod wodzą wicekróla Francisco de Almeida, który miał zorganizować faktorie handlowe i bazy w Afryce wschodniej i Indiach. Kiedy jego syn Lourenço wyruszył na czele niewielkiej eskadry okrętów w ekspedycję na Malediwy i Cejlon, wpadł pod Chaul w zasadzkę zastawioną przez flotę sprzymierzonych. Bitwa, która była następstwem zasadzki trwała aż 3 dni. Portugalczycy odnieśli porażkę - tylko dwie karawele uciekły, reszta została zatopiona lub zdobyta przez Egipcjan, wśród zabitych był Lourenço de Almeida, a kilkuset Portugalczyków dostało się do niewoli.

Bitwa podniosła co prawda morale muzułmanów, ale jej następstwem była ekspedycja odwetowa portugalskiego wicekróla, która doprowadziła do zniszczenia floty sprzymierzonych w bitwie pod Diu.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912