TYP: a1

Zbigniew Kabata "Żniwa na głębinie"

środa, 22 lutego 2012
MZ

Już sam życiorys autora mógłby stać się kanwą arcyciekawej książki, a byłoby to tomiszcze niezwykle opasłe.

Ukończył Pierwszy Korpus Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie. Tamże rozpoczął swą przygodę z żeglarstwem, zdobywając stopień żeglarza śródlądowego. Latem 1939 roku wypłynął na pierwszy swój morski rejs na pokładzie „Zawiszy Czarnego”, dowodzonego przez Generała Zaruskiego. Potem nadeszła wojna, zatem partyzantka w oddziale „Jędrusie”, później w 2 p.p. Legionów AK. Po wojnie Włochy i od 1948 roku Szkocja – zostaje rybakiem dalekomorskim. Studia biologiczne – kariera naukowa… można by wyliczać w nieskończoność zarówno osiągnięcia naukowe, tytuły i nagrody oraz odznaczenia.

Książka to zbiór opowiadań, których treścią są jego morskie przygody. Jest w nich i część nostalgicznie wspomnieniowa lat przedwojennych, jak i historie dotyczące czasów gdy pływał jako rybak. Opisane jest to żwawo, bardzo interesująco, do tego trochę zdjęć - znakomita lektura! Polecamy!



Zbigniew Kabata „Żniwa na głębinie”

Wydawnictwo Richter Polska

Wydanie II

stron: 318

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912