TYP: a1

Stefan Seip "Atlas nieba – gwiazdy, obiekty, zjawiska"

sobota, 13 lipca 2013
MZ

W dobie nawigacji satelitarnej, wszechobecnej elektroniki wydawać by się mogło, że gwiazdy, ich układy, te przyjaciółki żeglarzy i przewodniczki łodzi straciły na znaczeniu. Astronawigacja to wiedza, a zarazem umiejętność, coraz rzadsza. Żegluga według wskazań obiektów na niebie staje się domeną hobbystów


A jednak każdy kto prowadzi jacht spogląda w niebo choćby po to, by zorientować się, czy nie nadchodzi zmiana pogody, czy znaki na niebie nie zapowiadają sztormu lub ulewnego deszczu. Przyglądamy się niebu również bez szczególnych intencji, lecz dla tego, że to co na nim się dzieje, przeróżne konfiguracje chmur, odblaski promieni słonecznych, to zjawiska zachwycające śmiertelników niezwykłą urodą.


A niebo nocą! To dopiero niebywały spektakl, gwiezdne widowisko. Nie ma chyba nikogo, kto spoglądając na rozgwieżdżony firmament zauroczony pięknem nie próbował po chwili rozpoznać gwiazdozbiory, szukać wzrokiem planet. Bywa jednak tak, że jesteśmy bezradni, nie mamy pewności czy dobrą nazwę przypisaliśmy konkretnemu obiektowi.


Ta niewielka książeczka jest przeznaczona właśnie dla amatorów obserwacji, amatorów dodajmy początkujących. Nie jest to opasły podręcznik lecz niewielki poradnik umożliwiający „nawigację” po dziennym i nocnym niebie. Nie jest przeładowany informacjami, a dobrze dobrane zdjęcia ułatwiają i uprzyjemniają korzystanie z niego. Poręczny jest te format, książeczkę można z łatwością schować do kieszeni, by wyjąć ją wtedy, gdy chcemy z niej skorzystać.


Stefan Seip „Atlas nieba – gwiazdy, obiekty, zjawiska”

Wydawnictwo RM

Warszawa 1012

stron: 160

cena: 29,90 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912