TYP: a1

Poradnik jachtostopowicza

poniedziałek, 2 sierpnia 2010
Paulina Wilk

Poradnik jachtostopowiczaWydawnictwo „Przedsięwzięcie Galicja” uzupełniło niedawno swoją serię „Navigare necesse est” o nowy tytuł. Jest to niewielka książeczka autorstwa Alison Muir Bennett - „Poradnik Jachtostopowicza”. Jej zawartość wyjaśnia podtytuł, który brzmi „dookoła świata jako załogant”.


Czytelnik znajdzie w książce sporo istotnych porad i wskazówek. A wśród nich: jak układać swoje relacje z innymi na pokładzie, co warto umieć, aby stać się wartościowym członkiem załogi oraz jak unikać konfliktów. To informacje z dziedziny psychologii, ale jest tu także sporo wiadomości o tym jak i gdzie szukać jachtów, które zabiorą nas w najodleglejsze zakątki świata, jak zadbać i zabezpieczyć się finansowo, czy też jak zaprezentować się skipperowi, do którego załogi chcielibyśmy się dostać. Interesujące są w tej książeczce tabele, które przedstawiają skąd i dokąd w konkretnych terminach wypływają jachty, a także mapki przedstawiające najpopularniejsze morskie trasy.


Wydawać by się mogło, że tak skonstruowana książka, może być przydatna tylko zapaleńcom, którzy chcą rozpocząć zachwalany i uprawiany przez autorkę „podróżniczy styl życia”. Otóż nie – te porady i wskazówki przydadzą się nie tylko przy planowaniu wypraw. Mają także sens przy planowaniu zwykłych rejsów, przy czarterach, a nawet przy pływaniu śródlądowym, zwłaszcza w przypadku, gdy mamy płynąć z ludźmi, których nie znaliśmy wcześniej.


Jest natomiast jedna rzecz, która w tej książce razi - tłumaczenie. W wielu miejscach drażni nieporadność polskiego tekstu, wynikająca z bezpośredniego przełożenia zdań angielskich na język polski. Tak czy owak – książkę polecam wszystkim żeglarzom.

 

Alison Muir Bennett
„Poradnik Jachtostopowicza”
„Biblioteka Navigare necesse est”
Wydawnictwo „Przedsięwzięcie Galicja”
Kraków 2009
cena: 24 zł
ISBN 978-83-60788-10-3

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894