TYP: a1

"Polska dla żeglarzy" Zbigniew Klimczak

środa, 4 stycznia 2012
MZ

Pierwsze chwile po wzięciu tej książki do ręki przyniosły mi rozczarowanie. Po tytule spodziewałem się czegoś innego. Przeglądam przewodnik, a tu na początku sporo informacji, które dla praktykującego żeglarza są po prostu banalne.

Dopiero po chwili, gdy przeczytałem wstęp, zorientowałem się, że autor postanowił nie tyle stworzyć jedynie przewodnik, lecz książkę skierowaną w pierwszym rzędzie do tych, którzy swoją przygodę z żeglarstwem dopiero rozpoczynają. Stąd ów, nazwijmy to „dydaktyczny” rozdział pierwszy. Dalej już dla „doświadczonego” żeglarza – ciekawiej. Otrzymujemy w miarę pełny opis szlaków żeglarskich, poczynając od Wielkich Jezior Mazurskich, przez Solinę, Zalew Koronowski, Jezioro Drawsko, Morze Kaszubskie, Pojezierze Iławsko-Ostródzkie, Zalew Wiślany, po mniejsze jeziora jak np. Zalew Czorsztyński czy Jezioro Rożnowskie. W tekście jest sporo map, na których zaznaczono miejsca dobre do cumowania, ciekawe zabytki, ale też przeszkody nawigacyjne – tu jedna uwaga – szkoda, że owe mapy są niewielkie, dla osoby starszej wczytywanie się w ich szczegóły bywa męczące.

W sumie jest to publikacja pożyteczna, przydatna nie tylko tym, którzy żeglugę rozpoczynają i jeszcze nie poznali polskich szlaków żeglarskich, ale także tym doświadczonym, którzy pływając po morzach i oceanach chcieli by wrócić na czas jakiś choćby na Mazury.


Zbigniew Klimczak „Polska dla żeglarzy”

Wydawnictwo Bezdroża

Wydanie I, Kraków 2007

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912