TYP: a1

Marek Czasnojć "Żaglowce świata"

środa, 4 kwietnia 2012
MZ

Muszę się przyznać, że jestem wielbicielem i miłośnikiem kobiecej urody, nawet jeśli przez to zostanę okrzyknięty przez feministki męskim szowinistą i seksistą. Widok wierzchowca, zwłaszcza krwi arabskiej i do tego w galopie, również porusza moje serce – to już chyba odczucie poprawne politycznie. Ale największe wzruszenia i zachwyty, niech mi kobiety i koniarze wybaczą, wzbudza we mnie jednak żaglowiec, którego wypełnione wiatrem żagle górują nad rozświetlonym słońcem morzem.

Że nie jest to odczucie indywidualne, że nie jestem w tym odosobniony, świadczą nieprzebrane tłumy, które towarzyszą każdemu zlotowi tych napędzanych wiatrem statków. Nic więc w tym dziwnego, że z wielką przyjemnością wziąłem do ręki niewielką książeczkę, składającą się głównie z fotografii. Mało tu tekstu, ale ta wstrzemięźliwość w słowach jest absolutnie zrozumiała, gdy przyjrzymy się urodzie zdjęć i przede wszystkim temu, co jest głównym bohaterem tych zdjęć. A tym tematem są żaglowce – od największych jak „Kruzenshtern” czy „Siedow”, przez „Dar Młodzieży”, po mniejsze, których nazw nie sposób tu wymienić. Piękna, mała książeczka, piękne zdjęcia, które świadczą o tym, że świat żaglowców nie zaginął i nie zaginie!



Marek Czasnojć „Żaglowce świata”

Wydawnictwo BOSZ, Olszanica 2008

stron: 64

cena: 19 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912