TYP: a1

Marcin Palacz "Południowa Szwecja"

piątek, 30 października 2015
MZ
Teoretycznie najbardziej obleganym przez polskich żeglarzy akwenem powinien być Bałtyk. Przecież to nasze morze, opiewane w patriotycznych pieśniach i w literaturze. Długa linia brzegowa, sporo portów to także, z punktu widzenia żeglarstwa, walory nie do pogardzenia. Jednak jeśli przyjrzymy się statystykom, to z pewnością dowiemy się, że najpopularniejszy kierunek, w którym podążają nasi żeglarze, to Chorwacja oraz na drugim miejscu Grecja. Decyzję, aby tam wyruszać, by spełniać marzenia o żeglarskiej przygodzie łatwo wytłumaczyć i zrozumieć. Sezon tam trwa dłużej, jest ciepło, pogoda w miarę przewidywalna i co najważniejsze – słońce! Do tego dla mieszkańców południa Polski podróż do Chorwacji nie trwa wiele dłużej niż przeprawa na polskie wybrzeże. O czym jeszcze należy wspomnieć – oczywiście także o bogatej ofercie czarterowej jaką tamtejsi armatorzy proponują.

Z tym wszystkim trudno jest konkurować. Pogoda na Bałtyku przecież zmienna – taki klimat, woda, co tu kryć, przeważnie zimna. Do tego dochodzą przepisy – nasze rodzime – które jeszcze 10 lat temu praktycznie uniemożliwiały rodzinny czy też towarzyski rejs po tym „naszym morzu”. To się na szczęście zmienia i miejmy nadzieję, że w niedługim czasie, wraz z rozwojem rodzimej floty czarterowej, z większą śmiałością skierujemy nasze kroki ku Bałtykowi i jego atrakcjom. O tym że warto, utwierdzi nas ta książka. Przedstawiona w niej jest najbliższa Polski część szwedzkiego wybrzeża, które pozostaje w zasięgu nawet niewielkich rodzinnych wypraw. Rzecz przygotował fachowiec, żeglujący po tych okolicach od lat, zatem informacje jakie otrzymujemy są w pełni wiarygodne i dobrze udokumentowane. Znajdziemy tu opisy ponad 60 portów wraz z ich planami i uwagami nawigacyjnymi. To wszystko ozdobione sporą ilością zdjęć, uświadamiających uroki tego kawałka szwedzkiego wybrzeża, skał nagrzanych słońcem, przyjaznych zatok i przystani. Obok tego wiele praktycznych informacji o szwedzkich pomocach nawigacyjnych, łączności VHF, o prognozach pogody – jednym słowem o wszystkim, co ułatwia prowadzenie rejsu na tych wodach. Myślę że wiele osób książka zachęci do wyprawy w te rejony, będąc jednocześnie świetnym poradnikiem i przewodnikiem.

Marcin Palacz „Południowa Szwecja. Przewodnik dla żeglarzy”
Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2015
Stron: 160
Cena: 60 zł
Tagi: wybrzeże Szwecji
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894