TYP: a1

Dariusz Jędrzejewski "Polska wzdłuż i wszerz. Wybrzeże Bałtyku i pojezierza"

czwartek, 24 września 2015
Joanna Szumowska-Pacułt
Północna Polska ze swoimi słodkimi i słonymi wodami stanowi sporą atrakcję nie tylko dla żeglarzy, ale również dla osób ceniących sobie spokojny wypoczynek w otoczeniu wspaniałej przyrody. O tym przekonuje nas przewodnik "Polska wzdłuż i wszerz. Wybrzeże Bałtyku i pojezierza", który z pewnością może się przydać przy planowaniu jesiennych wojaży.



Dariusz Jędrzejewski, krok po kroku, przybliża czytelnikom północną część naszego kraju. Wraz z autorem możemy powędrować od Wolińskiego Parku Narodowego, poprzez Kaszuby zachwycające dzikim wybrzeżem, urokliwe Trójmiasto, aż po jeziora Warmii i Mazur – najpiękniejszy szlak żeglarski w Polsce. Nie zabrakło regionalnych ciekawostek i propozycji na aktywne spędzenie czasu.

Przewodnik testowałam osobiście, spędzając tegoroczny urlop na wybrzeżu kaszubskim. Całość podana jest w sposób przejrzysty i interesujący, z dużą ilością zdjęć. Jest to solidna pigułka wiedzy o północnych regionach Polski. Czytelnik może w łatwy sposób znaleźć informację o tym, co w danym momencie go najbardziej interesuje podczas zwiedzania Gdańska, czy Sopotu. Ponadto w książce natrafimy również m.in. na sugestie dotyczące wartych zobaczenia jezior i rzek, opisy miejscowości wypoczynkowych i uzdrowisk, adresy wsi letniskowych i agroturystycznych, informacje o parkach narodowych i krajobrazowych, czy opisy zamków, pałaców i klasztorów.

Warto zaznaczyć, że nakładem Wydawnictwa Burda ukazały się również kolejne części przewodników z tej serii: "Polska wzdłuż i wszerz tom II. Niziny i wyżyny między Odrą i Bugiem" oraz "Polska wzdłuż i wszerz tom III. Góry i pogórza południowej Polski"

"Polska wzdłuż i wszerz tom I. Wybrzeże Bałtyku i pojezierza"
Dariusz Jędrzejewski
Wydawnictwo Burda Książki
Stron: 412
Cena: 41,90 zł


Tagi: joanna, szumowska, pacułt, recenzja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912