TYP: a1

Marcin Mortka "Listy lorda Barthursta"

środa, 3 kwietnia 2013
MZ

Marcin Mortka niewątpliwie jest człowiekiem pracowitym. Nie tak dawno pisaliśmy w tej rubryce o jego dwóch książkach, a teraz pojawiła się trzecia. Do tego dochodzi robota tłumacza, bowiem to on przekłada na język polski powieści wielbionego przez siebie Patricka O`Briana. 


O tych wcześniejszych książkach naszego autora pisałem, że jest to rzecz dla amatorów. Dla czytelników spragnionych zarówno błyskawicznych zwrotów akcji, jak i wielbicieli duchów, nadprzyrodzonych zjawisk i tajemniczych, rodem z „powieści fantasy” wydarzeń. Nowy tom to już rzecz, która zachowała szalone tempo narracji, tracąc owe, dla mnie zbędne, ubarwienia. Dzięki temu otrzymaliśmy krwistą, prawdziwie morską opowieść, o wiele bliższą „niedoścignionemu wzorowi” czyli cyklowi O`Briana.


Nie da się ukryć, że jest to rzecz dla wielbicieli gatunku. Autor „galopem” przenosi nas od jednego wydarzenia do drugiego, pełno tu zapachu prochu, salw burtowych, pojedynków. Do tego bohater nie zna swojego zadania, prowadzą go listy tajemniczego lorda, w których otrzymuje instrukcje, gdzie ma się udać i czego dokonać. Aby te instrukcje skwapliwie wykonał, ów lord nie tylko przejął „opiekę” nad jego córką, lecz także otoczył go na okręcie zgrają oddanych mu pomocników. Cóż więcej dodać – czyta się to z zainteresowaniem i lekką zadyszką, ze względu na wspomniane wyżej tempo opowieści.



Marcin Mortka „Listy lorda Barthursta”

Wydawnictwo Fabryka Słów Lublin 2013

stron: 408

cena: 34 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912