TYP: a1

Grecja dla żeglarzy. Tom 4: Grecja Północna, Wyspy Egejskie (północne i wschodnie), Kreta

wtorek, 23 czerwca 2020
Monika Frenkiel

Powoli świat rusza po zamknięciu granic, turyści nieśmiało wracają trasy, na trasy także ruszają żeglarze. Grecja swoich turystów przyjmuje z otwartymi ramionami a tym, którzy wybierają się na tamtejsze wody, przyda się fachowy przewodnik. Na przykład „Grecja dla żeglarzy” Elżbiety Kasperaszek i Piotra Kasperaszka. Tuż przed pandemią ukazała się czwarta część tej popularnej i cenionej przez żeglarzy książki.

 

Czwarty i ostatni tom przewodnika obejmuje Grecję Północną, Wyspy Egejskie (północne i wschodnie) i Kretę. Autorzy po Grecji pływają ponad 25 lat, książka jest więc wynikiem ich doświadczenia a opisane miejsca czy zwyczaje – sprawdzone na własnej skórze. Czego się więc możemy spodziewać po przewodniku? Jak zwykle obszernej części z informacjami podstawowymi, a w niej rzeczywiście podstawowe zasady dla czarterujących – gdzie najlepiej wyczarterować jacht, jak się przygotować, jak wygląda check-in i check -out. Do tego autorzy dodają garść przydatnych wskazówek na temat greckich sklepów a przede wszystkim słynnych greckich tawern, radząc, jakimi wskazówkami się kierować, żeby zjeść dobrze i niedrogo. Kuchnia, jak się zresztą wydaje, jest prawdziwym hobby autorów. Trochę z przymrużeniem oka piszą tutaj o Grekach i ich słynnej gościnności, ale już poważniej o zasadach – godzinach otwarcia urzędów, pogodzie i przede wszystkim przepisach obowiązujących żeglarzy. Najważniejsze informacje to oczywiście te dotyczące marin – jak wygląda zaopatrzenie, dostęp do wody, paliwa czy energii elektrycznej.

 

Część druga książki to propozycje żeglarskich tras z podanym czasem trwania, maksymalną odległością do portu schronienia, przebiegiem dziennym i atrakcjami po drodze. Część trzecia to tak potrzebny przewodnik po portach i marinach. Podzielony jest na Grecję Północną, Wyspy Egejskie (północne i wschodnie) i Kretę. Opis każdego portu zawiera mapę i zdjęcia, wskazówki dotyczące cumowania, tawern, sklepów i zaopatrzenia w media czy atrakcji turystycznych. Książka zaopatrzona jest w indeks, dzięki czemu łatwiej odnaleźć interesujące nas miejsce.

 

Tytuł: Grecja dla żeglarzy. Tom 4: Grecja Północna, Wyspy Egejskie (północne i wschodnie), Kreta

Autorzy: Elżbieta Kasperaszek, Piotr Kasperaszek

Wydawnictwo Almapress

Tagi: Grecja, locja, Piotr Kasperaszek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912