TYP: a1

Andrzej Urbańczyk "Z całego świata"

sobota, 7 marca 2015
MZ

Nie raz pisaliśmy w tej rubryce o autorze zbioru prezentowanych teraz opowiadań. Jest to ta z tych postaci w naszym żeglarskim świecie, która zapewne na zawsze znalazła sobie w nim ważne, doceniane miejsce. Niewątpliwie wpłynęło na to przebogate, obfitujące w zdarzenia niezwykłe życie.

Czemu o tym teraz piszę, powtarzając opinię, która brzmi jak truizm. Otóż mamy tu fabuły rozmaite, ujęte w różne formy, jedne minimalistyczne, składające się z kilkunastu, a raczej kilkudziesięciu zdań zajmujących raptem kartkę papieru, po obszerniejsze przybierające kształt noweli, ale wszystkie składają się w tom autobiograficzny. Ich treścią są wspomnienia autora, jedne zapewne świeże, spisane na gorąco, tuż po tym jak rzecz się wydarzyła, inne wydobyte z zakamarków pamięci, przypomniane po latach. Oczywiście nadano im formę literacką, to też nie zawsze należy je traktować jako rzecz w stu procentach realistyczną, jednak niewątpliwie wynikają one z osobistych doświadczeń i przeżyć twórcy. Zatem czytelnik zostaje w pewien sposób zaproszony do wędrówki po jego biografii. A jest po czym wędrować, bo życie Andrzeja Urbańczyka barwnym jest.

Przyznam się na koniec, a jest to osobista uwaga, że jednym z moich ulubionych opowiadań, jest noszące tytuł „Dusza ptaka”.

Andrzej Urbańczyk „Z całego świata”
Wydawnictwo NORD 2012
Stron: 218
Cena: 40 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912