TYP: a1

Przekop Mierzei prawie gotowy

środa, 15 czerwca 2022

Śluza kanału żeglugowego przez mierzeję została już napełniona wodą do docelowego poziomu. W praktyce oznacza to połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej.

Inwestorem projektu jest Urząd Morski w Gdyni, a generalnym wykonawcą zostało konsorcjum złożone z sopockiej firmy NDI i belgijskiej Besix.

Realizacja tak dużej inwestycji, jaka jest wykonanie przekopu, wiązała się z wieloma wyzwaniami natury technologicznej oraz finansowej. Po drodze wiele się wydarzyło: pandemia, zahamowanie światowej gospodarki , a w końcu atak Rosji na Ukrainę.

I właśnie ten ostatni fakt uświadomił wszystkim, że próby dogadywania się z sąsiadami nie zawsze są możliwe. Możliwość uniezależnienia się od Rosji i znalezienia alternatywy dla pokonywania Cieśniny Piławskiej jest dzisiaj szczególnie istotna.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski powiedział:  

"Inwestycja obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwią przejazd nad kanałem. Poza tym zaplanowano budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym".
 
Fot. materiały prasowe NDI/BESIX

 

Tagi: przekop, mierzeja, inwestycja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912