Jakie to miejsce? 26 [konkurs]

środa, 24 czerwca 2015
Redakcja
Po dłuższej przerwie mamy dla Was kolejną zagadkę z cyklu "Jakie to miejsce?".

Jak zawsze, żeby wziąć udział w konkursie należy na adres info@tawernaskipperow.pl przesłać odpowiedź na pytanie, jakie miasto przedstawia zdjęcie. Pięć osób, które jako pierwsze odpowiedzą prawidłowo, otrzyma książki Henryka Mąki "Katastrofy polskich statków".

Oto, co o książce pisze nasz recenzent:

(...) Niewątpliwie człowiekiem ogarniętym taką piękną pasją jest Henryk Mąka. Ponoć gdy jako ośmiolatek po raz pierwszy zobaczył morze to ten obraz zaważył na całym jego życiu. Morze, żegluga i ludzie z morzem związani stali się tematem zarówno jego dziennikarskiej publicystyki jak i książek. A książek tych powstało sporo, ponad pięćdziesiąt. O kilku już w tej rubryce pisaliśmy.

Teraz przyszła kolej na następną. Poświęcona jest katastrofom polskich statków, oczywiście nie wszystkim jakie się wydarzyły. Kluczem, według którego został dokonany wybór, to jak wspomina we wstępie autor, z jednej strony dramaturgia wydarzeń i liczba ofiar, a z drugiej jego osobisty stosunek do tych wydarzeń. Cóż w wielu wypadkach znał załogi statków, a także same jednostki. Czasem podczas swych podróży i odbywanych rejsów docierał w miejsca, w których opisywane tragedie się wydarzyły.
(więcej)

Zapraszamy do zabawy!

Sponsorem nagród jest Wydawnictwo BELLONA.





Zagadka


Odpowiedź: Bergen.

Zwycięzcy: Mirosław, Piotr, Rafał, Arkadiusz i Kinga. Gratulujemy!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912