TYP: a1

Telefon komórkowy noś na jachcie w wodoodpornym etui

piątek, 18 listopada 2016
Piotr Stelmarczyk

Wielokrotnie podczas rejsów Edka Zająca i Mirka Lewińskiego kontaktowałem się z nimi przy pomocy telefonu komórkowego, zarówno głosowo jak sms, przesyłając prognozy pogody i inne aktualne informacje. Kontakt ten okazał się bardzo skuteczny, a przy korzystaniu z krajowych numerów nie wywoływał wyraźnie wyższych kosztów.

Regaty Unity Line

Fot. Franciszek Długajczyk

Podczas kolejnych Regat Unity Line otrzymałem jako pamiątkowy gadżet wodoodporne etui do telefonu komórkowego. To znakomicie zabezpiecza przed wodą, największym wrogiem elektroniki. Przypadek pewnego francuskiego żeglarza, który po zatonięciu jachtu zadzwonił przez telefon komórkowy na kartę do swojej ciotki w Paryżu, a ta skutecznie uruchomiła pomoc i pewnej norweskiej narciarki, która wpadła do bagna i także poprosiła o pomoc poprzez komórkę, pokazuje że ten posiadany przez wszystkich telefon może nam uratować życie.

Dramatyczny wypadek Jacka Zielińskiego, pożar i zatonięcie jachtu „Sunrise” to kolejny przykład skutecznego telefonu do przyjaciela i skutecznej pomocy, przy jednoczesnym mało skutecznym wzywaniu pomocy poprzez inne środki niż do tego specjalnie przygotowane.

Wodoodporne etui, jakie dostałem od Mariny Solnej bardzo sobie cenię i będę przechowywał komórkę na wodzie tylko w nim. Wniosek po opisanych przypadkach jest prosty i łatwy do realizacji – będąc w rejsie trzeba mieć komórkę pod ręką i w wodoodpornym etui. Na szczęście opisane przypadki zdarzają się rzadko, ale zdarzają się i nigdy nie są planowane.

W kolejnych XVII Regatach Unity Line, które odbędą się w dniach 11-14 sierpnia 2017 roku na trasie Świnoujście – Kołobrzeg - Dziwnów zaproponowałem Unity Line aby wśród pamiątkowych gadżetów było również wodoodporne etui do telefonu. W poprzednich latach wielu żeglarzy otrzymało samoczynnie nadmuchujące się pasy ratunkowe. Razem z komórką w etui to znakomity zestaw na trudne sytuacje.  Oczywiście warto umieścić na liście kontaktów komórki stacje SAR z rejonu zaplanowanego rejsu.

Z zaproszeniem na XVII Regaty Unity Line załączam kilka fotografii Franciszka Długajczyka z XVI Regat Unity Line. Szczegóły o regatach na www.regaty-unityline.pl  Strona regatowa została ostatnio  zmodyfikowana tak, aby była łatwo osiągalna na smartfonach i tabletach. Teraz fotografie z regat i inne informacje są łatwo osiągalne wszędzie.

 

Piotr Stelmarczyk, Szczecin, 15.11.2016.

 

 

 

 

Tagi: regaty, telefon, etui,
O Autorze

Piotr Stelmarczyk

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912