8 Czortów, czyli żeglowanie z entuzjazmem

środa, 27 stycznia 2016
Piotr Stelmarczyk
Do XVI Regat Unity Line, które odbędą się w dniach 11-14 sierpnia 2016 roku na trasie Świnoujście – Kołobrzeg – Świnoujście, zgłoszona została załoga DZ-ty „8 Czortów” reprezentująca Biskupieckie Towarzystwo Żeglarskie. Skiper „8 Czortów” Jarek Misiak po wielu sukcesach w regatach jachtów DZ chce spróbować regat na morzu.


Oczywiście serdecznie zapraszam załogę „8 Czortów” i innych DZ, gdyż to prawdziwi entuzjaści żeglarstwa i twardzi żeglarze. W Regatach Unity Line uczestniczyła już DZ-ta „SUM” z Jacht Klubu AZS w Szczecinie z kapitanem Michałem Jósewiczem. Liczne dalekie rejsy „SUM”-a: na Christianso, Bornholm, do Kopenhagi oraz bliższe po wodach województwa zachodniopomorskiego i Meklemburgii – Pomorza Przedniego z załogą 60+ świadczą o możliwościach tego jachtu. To też wielcy entuzjaści żeglowania. Oczywiście trzeba sporej praktyki aby nabyć tyle doświadczeń i umiejętności, żeby bezpiecznie żeglować DZ-tą po morzu. Dla mnie te dwa elementy naszego żeglowania – entuzjazm do żeglowania i jego bezpieczne uprawianie są najważniejsze. Jak do tego dodamy sympatyczne, przyjazne i wesołe grono kolegów – żeglarek i żeglarzy, z którymi żeglujemy to mamy udany rejs.

Z przyjemnością widzę w swoich regatach prawdziwych entuzjastów żeglarstwa, bo sam od wielu lat do nich się zaliczam. Do dzisiaj pamiętam mój pierwszy kurs żeglarski na stopień żeglarza w Klubie Sportów Wodnych Ligi Obrony Kraju w Łodzi w roku 1965. Sale i przystań pełne młodzieży chętnej żeglować. Dopuszczenie do szlifowania kadłuba Finna to już był coś, a pływanie na bardzo różnych jednostkach to wspaniale wprowadzenie w świat żeglarskiej przygody.

Podobny entuzjazm widziałem wśród młodzieży, która skorzystała z mojego zaproszenia na kurs żeglarski w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie w 1974 roku. Kurs zorganizowałem jako ówczesny Kierownik Ośrodka Sportów Wodnych i Ratownictwa Morskiego WSM w Szczecinie. Stale uczestniczyło w nim około 200 osób, a pięć DZ jakie wówczas miała WSM: „Ojo”, „Rebe”, „Kuba”, „Zyga” i „Ludojad” (żeglarskie pseudonimy znakomitych kapitanów: Jurka Idzikowskiego, Juliusza Sieradzkiego, Kuby Jaworskiego, Zygfryda Perlickiego, Ludomira Mączki) pływały zmieniając załogi tak, aby wszyscy zdobyli podstawy żeglowania. Udział w kursie był bezpłatny, a wykładowcami byli najlepsi szczecińscy żeglarze. Pierwszy wykład „Aktualne tendencje w budowie jachtów morskich” wygłosił kpt. Kazimierz „Kuba” Jaworski.

Takiego żeglowania – bezpiecznego i z entuzjazmem życzę wszystkim żeglarkom i żeglarzom w sezonie 2016 i kolejnych.

Załączam fotografie Krystyny i Jacka Soroków, entuzjastów fotografii, uczestników wielu regat, z Regat „Srebrny Dzwon” w roku 2010, rozgrywanych tradycyjnie na redzie Portu Kołobrzeg, w których zawsze uczestniczą DZ-ty. Zapraszam także do odwiedzenia strony internetowej „8 Czortów” http://8czortow.warmia.pl/

Piotr Stelmarczyk, Szczecin, 17.01.2016.


Piotr Stelmarczyk - pomysłodawca i organizator Regat Unity Line (od roku 2001), Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar "Poloneza" (rok 1974), bosman i kapitan jachtu "Opty" w roku 1973. Pomysłodawca i organizator Regat Stepnica (od roku 2012), organizator Regat Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego Bakista Cup (lata 2013 - 2015), organizator 50. i 51. Etapowych Regat Turystycznych (lata 2014 i 2015). Autor strony internetowej www.regaty-unityline.pl.
O Autorze

Piotr Stelmarczyk

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 grudnia

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857