TYP: a1

Zawisza w rejsie z Betlejemskim Światłem Pokoju

czwartek, 11 grudnia 2014
Informacja prasowa
Flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego „Zawisza Czarny”, wypłynie z Kołobrzegu w dniu 16 grudnia 2014 w rejs, którego celem jest dostarczenie duńskim i szwedzkim skautom i mieszkańcom Bornholmu i Karlskorony Betlejemskiego Światła Pokoju.

Zawisza Czarny

W pierwszym etapie rejsu harcerze pokonają zimowy Bałtyk i spotkają się w Ronne na Bornholmie z duńskimi skautami i mieszkańcami miasta. Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przeniesione w uroczystym pochodzie z pokładu żaglowca do kościoła ewangelicko – metodystycznego w centrum miasta. Oprócz uroczystości przekazania światła zaplanowano zwiedzanie Zawiszy Czarnego oraz wspólne spotkanie skautów duńskich i harcerzy.

Następnie, w dniu 18 grudnia nasz żaglowiec zawita do Karlskorony, gdzie zostanie powitany przez księży i parafian parafii rzymsko – katolickiej w Karlskoronie. Światło zawita tym samym do Szwecji, a nasi żeglarze, po zwiedzeniu miasta i Muzeum Morskiego w Karlskoronie powrócą do Gdyni.

Betlejemskie Światło Pokoju zapalane jest co roku w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Dłońmi skautów przekazywane jest do 25 państw. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymują je od skautów słowackich by przekazać je wszystkim potrzebującym. Trafia do rodzin, szkół, szpitali, kościołów, urzędów, instytucji, mediów. Zostanie tradycyjnie przekazane również Prezydentowi RP, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz do wielu instytucji i przyjaciół harcerstwa.

W rejsie weźmie udział blisko 30 harcerzy, żaglowcem będzie dowodził hm. Grzegorz Studziżba, kadrę oficerską jachtu stanowią instruktorzy harcerscy. Zawisza Czarny to największa tego typu jednostka harcerska. Dzięki swojej konstrukcji dobrze znosi żeglowanie w trudnych warunkach, a takie przeważają zimą na Bałtyku.

Rejs zakończy się 21 grudnia w Gdyni. W sumie statek w rejsie pokona około 360 mil morskich.
Tagi: Betlejemskie Światło Pokoju, Zawisza Czarny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912