TYP: a1

Zawisza Czarny opuszcza Gdynię

piątek, 26 czerwca 2015
Informacja prasowa
Blisko 3 miesiące spędzi w rejsach harcerski żaglowiec Zawisza Czarny. Młodzi żeglarze odwiedzą Danię, Norwegię, Szetlandy, Szkocję, Holandię, Anglię i Niemcy. W sobotę 27 czerwca odbędzie się pożegnanie żaglowca.

S/y Zawisza Czarny
"SyZawiszCzarnyII" autorstwa Piotr Berliński - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

W sobotę, 27 czerwca 2015, o godzinie 17.00 z Basenu Prezydenta w Gdyni wypływa w trzymiesięczną podróż harcerski żaglowiec Zawisza Czarny.

Statek odwiedzi Oslo, Kopenhagę, Stavanger, Bergen, Wyspy Szetlandzkie, Edynburg, Dejfzil, Amsterdam, Londyn, Helgoland, Cuxhaven, Lubekę, Rostock.

Na swym pokładzie będzie gościł między innymi harcerzy z Poznania, młodych żeglarzy z Grodziska Mazowieckiego, pracowników Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Kielc, oraz młodzież w ramach otwartych rejsów Vikingów, odbywanych po fiordach Norwegii.

W niedzielę, rejs rozpoczną niewidomi żeglarze, którzy wyruszają na pokładzie dzielnego żaglowca w X edycji programu Zobaczyć Morze. Pokieruje nimi kpt. Aleksandra Emche.

W czasie swej podróży żaglowiec odwiedzi dwie duże imprezy kulturalne: Zlot Chórów w Dejfzil (Holandia) oraz festiwal w Edynburgu (Szkocja). W czasie tych wydarzeń załogę Zawiszy Czarnego będą stanowili chórzyści Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny, którzy oprócz tego że pięknie śpiewają, to naprawdę żeglują na Zawiszy Czarnym.

Żaglowcowi życzymy stopy wody pod kilem i zawsze pomyślnych wiatrów, a mieszkańców Gdyni i turystów zapraszamy do pożegnania Zawiszy Czarnego.
Tagi: Zawisza Czarny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912