TYP: a1

Wielka parada żaglowców na zakończenie gdyńskiego zlotu

poniedziałek, 5 września 2011
Już dzisiaj finał zlotu żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni. O godz. 17.00 rozpocznie się wielka parada. Trasa uzależniona jest od kierunku wiatru. Najprawdopodobniej jednostki wyruszą z Sopotu, by ok. godz. 18.20 „las masztów" mogli ujrzeć gdynianie i goście miasta.

Żaglowce zaczną opuszczać Basen Prezydenta o godz. 15.00. Godzinę później wszystkie powinny opuścić port. Podczas parady żaglowce płynąć będą wzdłuż wybrzeży Sopotu i Gdyni z prędkością 5 węzłów w odległości 900-1300 m od brzegu. Dystans między kolejnymi jednostkami wyniesie ok. 500 m.

Kolejność parady: „Strażak 14", ORP „Piast", „Sedov", „4 Oceans' Dream", „Gulden Leeuw", „Lietuva", „Brabander", „Kapitan II", „Fryderyk Chopin", „Fujimo", „Kruzenshtern", „Elena", „Tecla", „De Gallant", „Zawisza Czarny", „Villa Mare", „Mir", „Śmiały", „Thalassa", „Camelot", „Teda",
„Johann Smidt", „Dar Młodzieży".

Alternatywna trasa parady wiodłaby w odwrotnym kierunku, z północy na południe, czyli z Gdyni do Sopotu. Gdyby ten wariant okazał się ostateczny, poinformujemy Państwa o zmianie.

*UWAGA!* Osobom, które planują podziwiać żaglowce podczas wielkiej parady przypominamy, że nie wolno wchodzić na zbocza klifowe Redłowa i Orłowa, o czym przypominać będą strażnicy miejscy.

*Doskonałe punkty widokowe to: Molo Południowe - przy Akwarium Gdyńskim, Bulwar Nadmorski, Kamienna Góra, molo w Orłowie.*

Sąsiednie mariny zostały zaproszone, by jednostki w nich cumujące dołączyły się do parady. Wiele z nich zgłosiło chęć udziału. Statki, które jednak nie będą brały udziału w paradzie, nie powinny zbliżać się do płynących żaglowców, by uniknąć niebezpieczeństwa.

Źródło: zagle.miasto.gdynia.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912