TYP: a1

Piękny początek zlotu w Gdyni

czwartek, 1 września 2011

fot. Krzysztof Romański
Wspaniała wiadomość nadeszła w czwartek rano z regatowych szlaków The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Dokładnie o godzinie 4:02 Dar Młodzieży, jako najszybszy żaglowiec klasy „A", przekroczył linię mety. Tym samym został nie tylko bezapelacyjnym zwycięzcą regat, ale również prestiżowego wyścigu z siostrzaną rosyjską fregatą - Mirem.


Nagrodą w tym pojedynku jest ufundowana przez konstruktora obu jednostek - inżyniera Chorenia - statuetka Tea Pot Trophy oraz nieoficjalny tytuł najszybszego żaglowca świata. Gratulujemy kapitanowi Arturowi Królowi i całej załodze żaglowca, którego armatorem jest gdyńska Akademia Morska.

Źródło: zagle.miasto.gdynia.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912