TYP: a1

Ryn ugościł finalistów kampanii "7 Cudów Mazur"

poniedziałek, 25 sierpnia 2014
Informacja prasowa | Maciej Kołtoński
Wraz z sobotnią imprezą finałową w Rynie, dobiegł końca wakacyjny cykl eventów promujących największe miasta na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Imprezy towarzyszyły regatom „Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur” przez ostatnie dwa miesiące. W ich trakcie, goście spotkali się z gwiazdami sportów wodnych, odwiedzili pełne atrakcji strefy kibica, słuchali koncertów oraz poznawali alternatywne formy spędzania wolnego czasu na Mazurach. Finałową imprezę zakończyła uroczysta biesiada rycerska na zamku w Rynie.

Darmowe rejsy na jachtach Delphia

Oprócz promocji regionu, kampania „7 Cudów Mazur” ma na celu zaprezentowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu w Krainie Wielkich Jezior. Podczas kolejnych imprez w Węgorzewie, Giżycku, Mrągowie, Mikołajkach, Rucianem-Nidzie i Rynie zorganizowano w tym celu regatowe Strefy Kibica. Zaprezentowano w nich między innymi oryginalne sprzęty sportowe: terenowe deskorolki z napędem elektrycznym, katamaran z napędem słonecznym, czy też paddling, czyli wioślarstwo na deskach surfingowych. Nie zabrakło również najnowszych jachtów (Delphia 33mc i Phila 900), z pokładu których, podczas darmowych rejsów, wszyscy chętni obserwowali zmagania jednostek ścigających się na jeziorach. Jednym z celów kampanii jest edukowanie turystów, w zakresie dbałości o czystość mazurskiego środowiska. Dlatego też, w strefach znalazły się namioty fundacji ekologicznych oraz budzący entuzjazm dzieci i rodziców Energobus, programu „Planeta Energii”. W 18 tonowym autokarze, stanowiącym mobilne centrum naukowe, można było zgłębić wiedzę na temat energii odnawialnej oraz odkryć tajniki związane z prądem i przewodnictwem.

Planując tegoroczną edycję kampanii wiedzieliśmy, że czasy kiedy Mazury wystarczyło promować obrazkiem żagla, jeziora i lasu, już dawno minęły. Potrzeba czegoś nowego i świeżego. Stąd pomysł, prezentowania regionu w oparciu o niestandardowe aktywności, jak chociażby paddling. Ważnym czynnikiem jest też budowanie poczucia współodpowiedzialności ekologicznej wśród turystów. Im więcej osób pojawia się na Mazurach, tym bardziej wzrasta ilość zagrożeń dla środowiska. Turyści zdają sobie z tego oczywiście sprawę, lecz często popełniają błędy wynikające ze zwykłej niewiedzy. Dlatego edukacja w tym zakresie jest bardzo ważna, zwłaszcza wśród najmłodszych” – podkreśla burmistrz Węgorzewa, Krzysztof Piwowarczyk.

W promocję kampanii zaangażowało się wielu znanych sportowców wodnych. Odwiedzali oni strefy, udzielali profesjonalnego komentarza regatowego, a także opowiadali o swoich pierwszych sportowych krokach, które często stawiali właśnie na Mazurach. Wśród gwiazd znaleźli się między innymi: najlepszy polski żeglarz oceaniczny Zbigniew „Gutek” Gutkowski oraz wielokrotny mistrz Polski, Maciej „Świstak” Marczewski, czyli załoga najszybszego jachtu regatowego na Bałtyku, - „Energi”. Gościem imprezy inauguracyjnej w Węgorzewie był olimpijczyk żeglarskiej klasy Finn, Piotr Kula, a Giżycko odwiedził Dominik Życki, olimpijczyk w klasie Star i wielokrotny mistrz Europy. Nie zabrakło też reprezentanta świata windsurfingowego. Przemysław Miarczyński, brązowy medalista olimpijski w klasie RS:X pełnił rolę gościa honorowego w Mikołajkach. Finałową imprezę w Rynie swoją obecnością zaszczycił Aleksander Doba, człowiek, który jako jedyny na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Półtora-godzinnej opowieści kajakarza, z zainteresowaniem wysłuchało około stu osób.

Załogi finałowe

W regatach finałowych Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur zwyciężyła załoga Dariusza Bałdygi, z Emilem Bałdygą i Kamilem Cesarskim na pokładzie. Miejsce drugie wywalczył Aleksander Fereniec wraz z Kamilem Rutkowskim i Marcinem Rutkowskim, a lokata trzecia przypadła załodze Jacka Daszkiewicza, z Grzegorzem Laszkiem oraz Pawłem Smolińskim na pokładzie. Cztery biegi finałowe rozegrano w sprzyjających warunkach żeglarskich, przy umiarkowanie silnym wietrze oraz bezchmurnym niebie. Nie obyło się bez zgłoszenia protestów, które szybko rozstrzygnięte zostały przez komisję sędziowską. Oprócz nagród i pucharów, wśród wszystkich finalistów rozlosowano specjalnie przygotowane vouchery na pobyt w mazurskich kurortach turystycznych oraz voucher ufundowany przez Partnera Strategicznego kampanii, stocznię Delphia Yachts.

Jednym z założeń kampanii, jest przedstawianie każdego z miast w świetle jego największych atrakcji oraz zwracanie uwagi na elementy wyróżniające je na tle partnerów. Dlatego też, finał w Rynie posiadał rycerską oprawę, która w doskonały sposób podkreśliła średniowieczne korzenie tego miasta. Po całodziennych wydarzeniach w ryńskiej Ekomarinie, goście udali się na zamek, gdzie odbyła się uroczysta biesiada. Wzięli w niej udział burmistrzowie miast, partnerzy kampanii oraz wszystkie osoby zaangażowane w jej powodzenie.

Cieszę się, że to właśnie w Rynie zakończyliśmy cykl wakacyjnych imprez kampanii „7 Cudów Mazur”. Samorządy regionu postanowiły wspólnie promować obszar Wielkich Jezior Mazurskich okazując atrakcje i potencjał swoich miast oraz ich otoczenia. Powstała nowoczesna infrastruktura turystyczna jest dobrze przygotowana do przyjęcia turysty-żeglarza, a także turysty z lądu. Nasze wspólne działania mają przyczynić się do rozwoju gospodarczego naszych gmin oraz przedstawiać coraz bardziej ciekawe oferty turystyczne dla naszych gości. Kolejna edycja kampanii 7 Cudów Mazur (tym razem bardzo udana) jest bardzo dobrym przykładem współpracy okolicznych samorządów dla rozwoju lokalnego społeczeństw” – podsumowuje burmistrz Rynu, Józef Karpiński.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894