TYP: a1

"Próchno i Rdza" za nami

poniedziałek, 12 października 2015
Informacja prasowa | Tomasz Falba
W miniony weekend w Gdyni rządziły „jachty z duszą”. „Próchno i Rdza” - zlot łódek o klasycznych konstrukcjach z drewna i stali opanował miasto.

Próchno i Rdza 2015

Zlot organizowany jest co roku na wodach Zatoki Gdańskiej w drugi weekend października. Jak do tej pory odbyło się sześć edycji tej imprezy. W tym roku, z okazji 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego, „Próchno i Rdza” po raz pierwszy zawitał do Gdyni.

Zlot rozpoczął się w czwartek 8 października w Helu. Do gdyńskiej mariny jachty przypłynęły po południu następnego dnia. Opuściły Gdynię dzisiaj 11 października rano.

Próchno i Rdza 2015

Przy Falochronie Wschodnim, burta w burtę, cumowało 27 jachtów z ponad 200 żeglarzami z całej Polski na pokładach. Stanowiły one prawdziwy pływający przegląd historii polskiego żeglarstwa morskiego. Gościem specjalnym zlotu był jacht „Barlovento II”, który w tym roku, pod dowództwem Macieja Sodkiewicza (jednocześnie organizatora imprezy) ustanowił światowy rekord w swobodnej żegludze na północ.

Ponieważ celem „Próchna i Rdzy” było pokazanie uczestniczących w nim jednostek mieszkańcom Wybrzeża i turystom, jachty można było – w piątek i sobotę – zwiedzać. Zaprezentowały się one również na wodzie w sobotniej paradzie na Zatoce Gdańskiej.

Próchno i Rdza 2015

Wszyscy chętni mogli posmakować pływania na klasycznym jachcie. W sobotę w bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej zabierał ich bowiem „Knudel” – pięćdziesięcioletni kecz gaflowy. Jednostka wypływała z gdyńskiej mariny cztery razy, za każdym razem odbywając dwugodzinne wycieczki. Skorzystało z nich 50 osób z Gdyni, Gdańska, Sopotu, Tczewa, Pruszcza Gdańskiego a nawet Niemiec.

Przy okazji „Próchna i Rdzy”, w Alei Żeglarstwa Polskiego, odbyło się odsłonięcie tablicy poświęconej Witoldowi Bublewskiemu, jednemu z głównych organizatorów harcerstwa wodnego w Polsce. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, były premier Leszek Miller, przewodniczący ZHP Dariusz Supeł i prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. Szczególnym uczestnikiem wydarzenia była córka Witolda Bublewskiego Anna Winnicka.

Próchno i Rdza

Podczas Zlotu oficjalnie zakończony został Pomorski Sezon Żeglarski 2015. Stało się to w hangarze Yacht Klubu Stal Gdynia w sobotę o godz. 19. Tradycyjne „Pomorski Sezon Żeglarski 2015 uważam za zakończony” wypowiedział prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. Uroczystość uświetnił, otwarty dla wszystkich, koncert szantowy w wykonaniu zespołu „Mechanicy Szanty”.

Organizatorem Zlotu była Szkoła Żeglarstwa Sekstant. Partnerami strategicznymi Pomorski Związek Żeglarski i Miasto Gdynia. Partnerami „Próchna i Rdzy” byli: Liga Morska i Rzeczna, Urząd Morski w Gdyni, Zarząd Portu Morskiego Hel Koga, Fundacja Helios, restauracja Kapitan Cook w Gdyni, Yacht Klub Stal Gdynia oraz restauracja Kutter w Helu.

Zdjęcia: Tadeusz Lademann
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912