TYP: a1

Najbardziej morska choinka

poniedziałek, 9 grudnia 2019
Fot. Witold Tylec

W niedzielny wieczór na cumującej w gdyńskim porcie fregacie "Dar Młodzieży" zabłysły światełka na najwyższej i na pewno najbardziej morskiej choince w Polsce. Ponad 500 żarówek rozwieszono na trzech masztach naszej fregaty, a najwyższy punkt choinko to blisko 60 metrów od poziomu morza. W Gdyni tę świąteczną iluminację możemy podziwiać po raz pierwszy. W czasie Rejsu Niepodległości Dookoła Świata oglądać ją mogli mieszkańcy Los Angeles, gdzie załoga Daru Młodzieży spędzała zeszłoroczne święta Bożego Narodzenia. 

 

Miniona niedziela była ważnym dniem dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. 99 lat temu po raz pierwszy podniesiono banderę polskiej marynarki handlowej na dachu budynku Szkoły Morskiej w Tczewie, gdzie miała miejsce inauguracja roku szkolnego na pierwszej polskiej uczelni morskiej. Z tej to okazji dla zwiedzających został udostępniony pokład fregaty szkolnej gdyńskiej uczelni "Dar Młodzieży".

"Dar Młodzieży" to zbudowana w 1982 roku w gdańskiej stoczni trzymasztowa fregata, której najwyższe maszty mają 49,5 metra wysokości a łączna powierzchnia żagli to 3015 m2. To następca legendarnych żaglowców szkolnych "Lwów" i "Dar Pomorza", który w latach 1987-1988 pod dowództwem kpt. Leszka Wiktorowicza opłynął świat dawną trasą wielkich żaglowców drogą wokół przylądka Horn. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wypłynął w 2018 roku w kolejny, 10-miesięczny rejs dookoła świata. Do legendy przeszły wejścia „Daru” do portu w Osace pod pełnymi żaglami pod dowództwem kpt. Tadeusza Olechnowicza, czy przepłynięcie w pełnym ożaglowaniu pod mostem Harbour Bridge w australijskim Sydney pod dowództwem wspomnianego już wcześniej kpt. Wiktorowicza. Warto było skorzystać okazji obejrzenia pokładu, mostka kapitańskiego, takielunku żaglowca czy dowiedzieć się od  studentów odbywających praktyki morskie jak pływając pod żaglami fregaty stają się prawdziwymi wilkami morskimi.

 

Tagi: Dar Młodzieży
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: fajny widok
piątek, 13 grudnia 2019, 17:27 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912