Wszyscy zainteresowani z zapartym tchem przygotowywali się do wyścigu. Koszty Volvo Ocean Race były dla drużyn ogromne. Tym większe rozczarowanie, kiedy sprzęt nie wytrzymał, tak jak to się stało już pierwszej nocy w przypadku połamanych masztów na łodzi „Azzam” teamu Abu Dhabi Ocean Racing, a następnie poważnych uszkodzeń łodzi Teamu Sanya czy PUMA Ocean Racing, które na metę pierwszego odcinka wyścigu przypłynęły na kontenerowcach.
Ogólnie, na 6 łodzi tylko 3 z sukcesem zakończyły pierwszy etap o długości 6500 Mm, który prowadził z hiszpańskiego Alicante aż do afrykańskiego Kapsztadu. Wygrała hiszpańska „Telefónica”, która prowadzona przez Ikera Martíneza pokonała ten dystans w czasie 21 dni, pięciu godzin, 14 minut i 25 sekund. 16,5 godziny później na mecie pojawił się prowadzony przez Chrisa Nicholsona nowozelandzki „Camper” (czas rejsu: 21 dni, 21 godz., 48 minut i 4 sekundy). Swoją drogą pobił on rekord prędkości, bo przez 24 godziny płynął najszybciej w stawce (pokonując 554,16 Mm z średnią prędkością 23,09 węzła). Jako trzeci dopłynął francuski team dowodzony przez Francka Cammasa na „Groupamie”. Rekord prędkości „Campera” nie jest nawet bliski pobiciu rekordu świata prędkości, ale skipper prowadzący drużynę zapowiada, że stać ich na dużo więcej i chcą powalczyć o bycie najszybszą łodzią na wszystkich etapach. Zespół liczy na zdobycie nagrody sponsorowanej przez Volvo Ocean Race’s Official Timekeeper IWC Schaffhausen dla łodzi, która będzie przepływać najdłuższy dystans w 24 godziny na 9 odcinkach. Ogólny najszybszy czas podczas 8 miesięcy rejsu zapewni całej 11-tce z danej łodzi nagrodę IWC w postaci portugalskiego Yacht Club Chronograph Edition “Volvo Ocean Race 2011-12”.
Jachty typu Volvo Open 70s są do dziś najszybszymi jednokadłubowymi łodziami na świecie. Ericsson 4 pobił 24-godzinny rekord szybkości w czasie wyścigu Volvo 2008-09, przepływając 596,6 Mm.
Wszystkie łodzie mają czas na regeneracje lub reperacje 8 dni - do 10 grudnia, kiedy w Cape Town o 13:00 zaczyna się kolejny etap wyścigu.
Telefónica zwycięża w pierwszym etapie Vovlo Ocean Race:
Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi