Fundacja Kubryk po raz kolejny zaprasza najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy opowiedzą o swoich morskich przygodach. Wraz z nimi oglądając zdjęcia i filmy "pożeglujemy" szlakami dawnych wypraw Nordenskioelda, Shackeltona i Larsena (tak, tak tego Larsena, który miał twarde serce, bystre spojrzenie i pewną dłoń). Tradycyjnie wystąpi zespół CZTERY REFY.
Kpt. Piotr Kuźniar wraz ze stałą załogą teamu Selma Expeditions pokażą zdjęcia i filmy z wypraw na Antarktydę. Opowiedzą o wizytach na stacjach badawczych i o bliskich spotkaniach z pingwinami, lwami morskimi i wielorybami. Posłuchamy jak wielokrotnie zmagali się ze sztormami, gdy płynące z dużą prędkością kry, growlery czy ogromne góry lodowe stanowiły poważne zagrożenie dla s/y Selma. Dowiemy się jak przebiegała ich pierwsza polska (jedna z niewielu na świecie) ekspedycja żeglarska na Morze Weddella.
Kpt. Henryk Wolski przypomni sylwetki pionierów Antarktydy, którymi byli: dr Otto Nordenskioeld, sir Ernest Shackelton i wielorybnik Carl Anton Larsen (bohater słynnej pieśni Grytviken). Nasz gość opowie też jak wraz z czteroosobową załogą, na "James Caird" - replice łodzi ratunkowej Shackletona przepłynął z Półwyspu Antarktycznego przez Wyspę Słoniową do Południowej Georgii, a na koniec strawersował pieszo tę górzystą wyspę. W ten sposób po raz pierwszy powtórzono w całości historyczny rejs Ernesta Shackletona.
Muzyczne tło do opowieści zaproszonych gości przygotuje zespół Cztery Refy posiadający w repertuarze wiele związanych z tematem spotkania pieśni o żegludze w lodach i pieśni wielorybniczych.
21 kwietnia 2013 (niedziela), Łódzki Dom Kultury - sala kinowa Łódź, ul. Traugutta 18, godz. 17:00, wstęp 5 zł
Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.