Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Ciekawostki
TYP: a1
Artykuły - Ciekawostki
Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski herbu Świnka
piątek, 21 kwietnia 2017
Anna Ciężadło
Człowiek, którego kochali Amerykanie, chociaż - mimo szczerych chęci - nie potrafili wymówić jego nazwiska. Inżynier, generał i agent specjalny w jednym. Facet, którego biografia, mimo paru meandrów, idealnie obrazuje amerykański sen: od zera do milionera. Poznajcie pana Włodzimierza Krzyżanowskiego herbu Świnka.
Barką po Europie. Włochy - Wenecja
wtorek, 18 kwietnia 2017
Monika Frenkiel
W naszych wędrówkach barkami po rozmaitych akwenach dotarliśmy i do miejsca, od którego w sumie powinniśmy zacząć. Do Włoch i Laguny Weneckiej. Tutejsze okolice to rejon obfitujący w perły architektury i światowego dziedzictwa kulturowego, na czele oczywiście z Wenecją. Powiemy szczerze – tutaj warto spędzić trochę czasu, żeby niespiesznie podziwiać architekturę i sztukę, delektować się wspaniałą kuchnią i cieszyć romantycznym nastrojem. O ile nie przeszkadzają nam tłumy, bo ten rejon bywa niezwykle zatłoczony.
Henryk Arctowski – facet, który nie bał się zimna ani niczego innego
piątek, 14 kwietnia 2017
Anna Ciężadło
Śmiały podróżnik i wielki uczony, badacz najbardziej polarnych z polarnych krain. Gość, na którym zimno nie robiło wrażenia – a nawet można zaryzykować twierdzenie, że go... zakonserwowało. Pan Arctowski dożył bowiem szczęśliwie wieku 87 lat, co przy jego trybie życia i intensywności pracy było naprawdę imponującym wynikiem.
Po co marynarze nosili kolczyki?
czwartek, 13 kwietnia 2017
Anna Ciężadło
Nie, no nie róbcie z nas pederastów! - zakrzyknął J. Stuhr, chwilowo wcielając się w postać Maksia z „Seksmisji”. Dla tych, którzy nie pamiętają okoliczności tej wiekopomnej sceny, przypominamy: ów sławny okrzyk padł w momencie, gdy Maks z Albercikiem zostali przemocą zakolczykowani. I to przez kobiety. Najwyraźniej złe.
Barką po Europie. Niemcy - Meklemburgia
wtorek, 11 kwietnia 2017
Monika Frenkiel
Piękne okolice, krystalicznie czysta woda, cudowna przyroda – tak wygląda Meklemburgia, kolejny rejon, do którego zapraszamy was na podróż barkami. To jedno z najpiękniejszych miejsc do uprawiania turystyki rzecznej w Niemczech.
Polacy na mapach. Maurycy August Beniowski
piątek, 7 kwietnia 2017
Anna Ciężadło
Węgier, który był… polskim szlachcicem, królem Manguszów i władcą Madagaskaru. Szachista, awanturnik, pisarz, sprytny dowódca i niespokojny duch. Poznajcie pana Beniowskiego.
Jacht Janusza Kurbiela na sprzedaż
czwartek, 6 kwietnia 2017
Redakcja/MF
To już drugi słynny jacht, który w ostatnim czasie szuka nowego właściciela. Po „Polonezie”, którym pływał Krzysztof Baranowski czas na „Vagabond’elle” - jacht, na którym Joëlle i Janusz Kurbielowie przez blisko 20 lat pływali po arktycznych wodach.
Jak wygląda Wielkanoc na morzu?
czwartek, 6 kwietnia 2017
Hanka Ciężadło
Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto. Co prawda, Boże Narodzenie robi mu poważną konkurencję, ale jakby na to nie patrzeć, to właśnie święta Wielkiej Mocy (to nie literówka) są esencją chrześcijaństwa. Sam Pan Jezus polecił nam zresztą świętować ich pamiątkę, jako zwycięstwo życia nad śmiercią i miłości nad nienawiścią (nic nie wspominał natomiast o swoich urodzinach).
Barką po Europie. Szwecja
wtorek, 4 kwietnia 2017
Monika Frenkiel
Dziś zapraszamy Was do Szwecji, na Kanał Gotyjski. To najdłuższy śródlądowy kanał wodny Szwecji, liczący sobie 190,5 km, z czego 87 km to odcinki sztuczne. Kanał łączy Sjörtop nad jeziorem Wener z Mem nad Bałtykiem i jego przepłynięcie zajmuje zwykle od 5 do 10 dni.
Benedykt Dybowski – facet, który rozwalił system
piątek, 31 marca 2017
Anna Ciężadło
Dybowski: zesłaniec, filantrop, badacz, podróżnik, przyrodnik, lekarz. A, i jeszcze odkrywca. Coś pominęliśmy? Może jeszcze… mors? Zimno naprawdę nie robiło na nim wrażenia, bowiem pomimo takich atrakcji: „Kilka tygodni z rzędu przebywaliśmy na lodzie jeziora bez namiotu, nocowaliśmy, ścieląc posłanie na powierzchni śniegów i lodów” z własnej woli powrócił na Syberię. Geniusz czy szaleniec?
<
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8793)
Ludzie morza
(145)
Nowości w serwisie
(440)
Wieści z oceanów
(2020)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(981)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(335)
Ciekawostki
(1071)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Kto niszczy bałtyckie kable? Oficjalnych danych nie ma, ale są znaki... (329)
Chipsy z karpia – pomysł na wigilię? (276)
Ochroniarze będą pilnować podmorskich kabli (173)
Nie chcą być kapitankami (134)
Kryształowy Żagiel 2024: znamy nominowanych! (62)
Kalendarium: 23 listopada
Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007