TYP: a1

Najdłuższe na świecie połączenie autostradowe nad wodą

czwartek, 25 maja 2017
Z mediów/PAP

To najśmielszy projekt tego typu na świecie. Do końca roku ma być gotowe niezwykłe połączenie autostradowe między Hongkongiem a Makau i Zhuhaiem na południu Chin. Połączenie ma łącznie 55 km i składa się m.in. z 23-kilometrowego odcinka mostu, czterech sztucznych wysp i 6,7-kilometrowego tunelu, dzięki któremu w górę Rzeki Perłowej będą mogły wpływać duże statki.

Będzie to najdłuższy w Chinach most ponad wodą oraz pierwsza w tym kraju duża przeprawa drogowa składająca się z mostu i tunelu, a także pierwszy most łączący Hongkong z Makau i leżącą po zachodniej stronie Rzeki Perłowej częścią prowincji Guangdong. Nowe połączenie ma skrócić czas przejazdu na tej trasie z ponad trzech godzin do ok. 30 minut. Przyczyni się także  do rozwoju turystyki i przemysłu transportowego na obszarze ujścia Rzeki Perłowej.

Budowę, która zakończyć się ma w tym roku, rozpoczęto w 2009 roku budowa. Główny odcinek połączenia miał pierwotnie kosztować 15,73 mld juanów (ok. 8,5 mld zł), ale budżet został przekroczony. Ostatecznego kosztu projektu nie podano.

Przeprawa jest wspólnym przedsięwzięciem chińskiej prowincji Guangdong oraz Hongkongu i Makau. Hongkong i Makau - byłe europejskie kolonie zwrócone Chinom w latach 90. ubiegłego stulecia – są obecnie specjalnymi regionami administracyjnymi i zachowują duży zakres autonomii.

Prowincję Guangdong, Hongkong i Makau zamieszkuje w sumie ok. 100 mln ludzi, a łączne PKB tych regionów w 2016 roku wyniosło ok. 1,36 bln dolarów. Według hongkońskiego dziennika „South China Morning Post” dysponujący trzema dużymi portami morskimi obszar ujścia Rzeki Perłowej może rywalizować z największymi tego typu obszarami gospodarczymi na świecie, w tym obszarem Zatoki San Francisco, obszarem Zatoki Tokijskiej i obszarem Zatoki Nowojorskiej.

 

Tagi: most, Honkong, Chiny, autostrada
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894