TYP: a1

US Navy stawia na astronawigację

czwartek, 22 października 2015
z mediów | JM
Marynarka Wojenna USA chce przywrócić do łask tradycyjne metody nawigacji na morzu. Przyszli rekruci mają się szkolić między innymi z określania położenia za pomocą gwiazd. Ma to być odpowiedź na rosnące zagrożenie atakami hakerskimi.



Nauka astronawigacji została zarzucona w amerykańskiej marynarce na początku XXI wieku, kiedy udoskonalono komputerowe systemy GPS. Szybko się jednak okazało, że postęp technologiczny przyniesie również nowe zagrożenia. Obecnie możliwość zdalnego uszkodzenia, a nawet przejęcia jednostki za pomocą ataku hakerskiego jest zupełnie prawdopodobnym scenariuszem.

Dlatego też, w ramach "planu b", Marynarka Wojenna USA postanowiła przywrócić w swojej akademii lekcje astronawigacji i korzystania z tradycyjnych, niemożliwych do zhakowania przyrządów nawigacyjnych. Pierwsi rekruci, którzy będą szkoleni z określania położenia na wodzie za pomocą gwiazd, wstąpią do akademii już w przyszłym roku. Jednocześnie marynarka planuje wzmocnienie zabezpieczeń swoich jednostek przed zagrożeniami cybernetycznymi.
Tagi: sekstans, astronawigacja, Marynarka wojenna, USA, wojsko, hakerzy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 kwietnia

W Walencji oficjalnie poinformowano, że Karol Jabłoński został sternikiem hiszpańskiego syndykatu El Reto (team Desafio Espanol); celem syndykatu było zwycięstwo w Pucharze Ameryki.
wtorek, 5 kwietnia 2005
Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" wyruszyli w rejs przez Atlantyk.
niedziela, 5 kwietnia 1992
W stoczni Capitaine Flint zwodowano jacht "Ecureuil d'Aquitaine", późniejszy "Groupe LG".
środa, 5 kwietnia 1989
Zmarł Bogdan Supergan, krakowski kapitan jachtowy, wieloletni pracownik CWMiW w Gdyni.
wtorek, 5 kwietnia 1983
Na "Opty" zamknął pętlę dookoła świata Leonid Teliga; był to pierwszy samotny rejs Polaka dookoła świata.
sobota, 5 kwietnia 1969
W Giżycku rozpoczyna się budowa twierdzy Boyen.
środa, 5 kwietnia 1843