TYP: a1

Technologia w walce z kłusownikami

poniedziałek, 20 lutego 2017
Z mediów/PAP

Przeciwdziałanie kłusownictwu w okolicach Szczecinka ma być znacznie łatwiejsze. Tamtejsza Straż Rybacka testuje drona, dzięki któremu zatrzymywanie tych, którzy parają się nielegalnym połowem będzie znacznie łatwiejsze.

[t][/t] [s]By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 4.0, Wikipedia[/s]

Jak powiedział PAP Maciej biały, komendant Państwowej Straży Rybackiej w Szczecinku, dron pozwoli udokumentować, że dana osoba łowiła ryby – maszyna bowiem podlatuje na miejsce, robi zdjęcia i filmy i przekazuje je on-line.  "Strażnik, który nim operuje na bieżąco informuje kolegów, co dana osoba robi, czy podnosi sieci, czy łowi np. na niedozwoloną liczbę wędek itd. Wtedy do akcji mogą wejść strażnicy" – mówi komendant.

Testowana maszyna wyposażona jest m.in. w kamerę full HD. W przyszłości strażnicy chcieliby zaopatrzyć drona także w skaner z termowizją, co umożliwi działania w nocy (a takich straż prowadzi dużo). Testy mają sprawdzić przydatność maszyny, np. czy dron może startować z używanej przez strażników łodzi.

Przy użyciu drona udało się już zatrzymać wędkarza, który łowił bez uprawnień. "Maszyna nakręciła film łowiącemu mężczyźnie. Strażnicy, którzy weszli do akcji, usłyszeli od niego, że to nie on łowił ryby. To zdarza się bardzo często w takich przypadkach. Przywołaliśmy drona, sprawa się wyjaśniła i zakończyła mandatem" - powiedział Biały. Strażnicy muszą złapać kłusownika na gorącym uczynku, a z filmami czy zdjęciami z drona się nie dyskutuje.

Po zakończeniu testów zapadnie ostateczna decyzja o zakupie drona.

 

Tagi: dron, straż rybacka, kłusownictwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912