TYP: a1

Podwodne muzeum

piątek, 13 maja 2016
Redakcja/MF
Będąc na Lanzarote koniecznie musicie odwiedzić to muzeum. Jest tylko jeden warunek – żeby obejrzeć ekspozycję, trzeba… zanurkować, bowiem znajduje się ona w morzu na głębokości ok. 15 metrów.



„Museo Atlantico”, znajdujące się u wybrzeży miejscowości Playa Blanca na Lanzarote (Wyspy Kanaryjskie) to pierwsze podwodne muzeum Europy. Na projekt władze Wysp Kanaryjskich przeznaczyły ok. 700 tys. euro, spodziewając się dzięki niemu znaczącego wzrostu liczby turystów. I trzeba przyznać, że pierwsi zwiedzający nie kryją swojego zachwytu, choć na razie oglądać można ok. 60 obiektów. Docelowo ma być ich 400 a prace zakończą się w 2017 roku. Jak zapewnia autor – figury maja przetrwać 300 lat.

Autorem instalacji jest artysta Jason deCaires Taylor, brytyjski rzeźbiarz i fotograf i zapalony nurek – jego prace można oglądać m. in. w meksykańskim Cancun. Same instalacje nawiązują do problemów współczesnego świata, pokazują zagrożenia dla oceanów, ich fauny i flory. Jedną z najgłośniej omawianych prac z „Museo Atlantico” jest „Tratwa z Lampedusy”, nawiązująca do słynnego obrazu „Tratwa Meduzy”. Praca ma zwracać uwagę na bierność społeczeństwa wobec dramatu uchodźców, dostających się drogą morska do Europy.
Tagi: Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, muzeum, nurkowanie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912