TYP: a1

Niedźwiedź w gdyńskim porcie

czwartek, 29 października 2015
z mediów | JM
Do bardzo nietypowej sytuacji doszło kilka dni temu w porcie w Gdyni. Pracownicy Izby Celnej odkryli w jednej z przesyłek... niedźwiedzia. Spreparowane zwierzę zostało zabezpieczone jako dowód w sprawie karnej.

Niedźwiedź

"Black&brownbears" by Mariomassone - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zagadkowa przesyłka, która była oznaczona jako "przedmioty z przeprowadzki", szybko zwróciła uwagę gdyńskich celników. Podczas jej skanowania, pojawiły się wątpliwości co do jednego z przedmiotów. Pracownicy Izby Celnej postanowili przyjrzeć się jej osobiście. Okazało się, że w paczce znajduje się... prawdziwy, spreparowany niedźwiedź czarny. Zwierzę znalazło się w porcie nielegalnie, dlatego będzie dowodem w sprawie o przemyt. Sprawcom czynu grozi do 5 lat więzienia.

Międzynarodowy handel zagrożonymi wyginięciem gatunkami (do których należy znaleziony w Gdyni baribal) to jeden z najbardziej dochodowych "biznesów" na świecie. Każdego roku przestępcy zarabiają na tego typu działalności miliardy dolarów. W Polsce prawo chroniące gatunki zagrożone przed transportem za granicę regulowane jest przez konwencję CITES - o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.
Tagi: niedźwiedź, Gdynia, celnik, izba celna, przemyt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912