TYP: a1

Za kilka dni Zbigniew Gutkowski wystartuje w Vendée Globe 2012-13

wtorek, 6 listopada 2012
Informacja prasowa
Pierwszy Polak w historii na starcie legendarnych regat non-stop, dookoła świata, bez pomocy z zewnątrz i solo kończy przygotowania jachtu ENERGA, we francuskim porcie Les Sables d’Olonne.

Już za kilka dni, w sobotę 10 listopada, 20 żeglarzy z całego świata wyruszy w liczącą 26 000 mil morskich trasę dookoła trzech przylądków, aby po około 100 dniach, okrążywszy kulę ziemską, powrócić do portu. Pomiędzy nimi będzie Polak, Zbigniew Gutkowski. Jego jacht, ENERGA, to światowej klasy nowoczesna jednostka Open 60 umożliwiająca nawiązanie wyrównanej walki z najlepszymi zawodnikami w stawce.

- W poprzedniej edycji zwycięzca przypłynął w czasie 84 dni - mówi Zbigniew Gutkowski. - Moim zdaniem 90 dni daje w tych regatach miejsce na podium, a 100 dni w pierwszej piątce - dodaje.

Udział Polaka w tych uważanych za najtrudniejsze regatach na świecie budzi we Francji ogromne zainteresowanie. Gutek codziennie udziela wywiadów, a dziennikarze doceniają jego dotychczasowe dokonania.

Zespół techniczny ENERGA Sailing kończy przygotowania jachtu, którzy przeszedł już wszystkie obowiązkowe przeglądy techniczne oraz uzyskał certyfikat klasy IMOCA potwierdzony przez mierniczych regat i dyrektora wyścigu. Na pokład zapakowano już zapasy liofilizowanej żywności, trwają jeszcze regulacje takielunku oraz testy nowych, wykonanych na zamówienie żagli.

- Kończymy fazę techniczną przygotowań - uzupełnia Gutek. - Prawie wszystko mamy już gotowe, a lista "do zrobienia przed startem" staje się coraz krótsza - mówi ambasador projektu ENERGA Sailing.

Start Zbigniewa Gutkowskiego na jachcie ENERGA w samotniczych regatach Vendée Globe, to część projektu ENERGA Sailing. Jego celem jest promowanie żeglarstwa jako dyscypliny sportowej oraz sposobu rekreacji. Dzięki ENERGA Sailing Grupa chce aktywizować dzieci i młodzież, zachęcając je do pokonywania słabości i podejmowania walki, która jest wpisana w tę dyscyplinę. Ambicją ENERGI jest stworzenie programu stypendialnego, umożliwiającego najbardziej utalentowanym zawodnikom dalszy rozwój w swojej klasie żeglarskiej lub jej zmianę na wyższą.

Szczegółowe informacje o regatach i projekcie na www.EnergaSailing.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912