Wznowiony rejs "Fryderyka Chopina"
17 września uczniowie zeszłorocznej "Szkoły pod żaglami" wznowią przerwany rejs. Kapitan Krzysztof Baranowski przekazując te informacje, ogłosił także nabór uczniów do kolejnej edycji projektu.Dla przypomnienia, polski żaglowiec „Fryderyk Chopin” 29 października 2010 roku stracił oba maszty podczas sztormu, około 100 mil morskich na południowy zachód od brytyjskich wysp Scilly. W najbliższą sobotę uczniowie wznowią rejs i wypłyną ze szczecińskiego portu na Martynikę.
Organizator rejsu - Fundacja "Szkoła pod żaglami", oraz partnerzy - Caritas i Związek Harcerstwa Polskiego, w ramach projektu "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" nagradzają działalność wolontariacką gimnazjalistów zapewniając młodym uczniom udział w rejsie oceanicznym.
Współorganizatorzy zachęcają młodzież do angażowania się w formalnie potwierdzoną pracę w charakterze wolontariuszy. Następnie gimnazjaliści przechodzą eliminacje sprawnościowe, trzydziestu najlepszych kwalifikuje się na rejs oceaniczny pokładzie żaglowca "Fryderyk Chopin". Podczas rejsu uczniowie kontynuują edukację zgodnie z programem szkolnym dla III klas gimnazjum, nauka trwa 7 dni w tygodniu, nie licząc zejść do portów.
Prezes Fundacji, kpt. Baranowski na poniedziałkowej konferencji w Warszawie powiedział: "Nie jest łatwo, płyniemy trochę w ciemno, na razie mamy środki tylko na kupno paliwa w Szczecinie, a nie wiemy za co zatankujemy na Wyspach Kanaryjskich".
Uczniowie są jednak szczęśliwi z możliwości odbycia rejsu. Przygoda pod żaglami pozwoli im zdobyć pierwsze żeglarskie szlify, nauczy pracy w zespole i umocni dojrzałość zdobytą dzięki odbytej podróży.
Źródło:
www.tvn24.pl
www.wiadomosci.gazeta.pl
http://www.szkolapodzaglami.org.pl/