TYP: a1

Trwają poszukiwania żołnierzy po zatonięciu tajlandzkiej korwety

poniedziałek, 19 grudnia 2022
Z mediów

Wciąż trwają poszukiwania ponad 30 żołnierzy zaginionych po tym, jak tajlandzka korweta zatonęła w Zatoce Tajlandziej. Co najmniej 5 marynarzy zostało ciężko rannych.

Korweta HTMS Sukhothai zatonęła w nocy z niedzieli na poniedziałek w trakcie sztormu po tym, jak woda wdarła się na jej pokład i doprowadziła do awarii zasilania. W wyniku awarii okręt został unieruchomiony, nie można było także użyć pomp do wypompowania wody z pokładu jednostki. Do wydarzenia doszło u wybrzeży położonej na południu Tajlandii prowincji Prachuap Khiri Khan.

Na pokładzie korwety znajdowało się 106 osób. Część z nich ewakuowała się na pontonach, inni skakali wprost do wody. W nocy uratowano 76 osób, poszukiwania reszty trwają. Biorą w nich udział trzy okręty marynarki wojennej oraz dwa helikoptery.

HTMS Sukhothai to korweta klasy Ratanakosin o długości 77 metrów i wyporności prawie tysiąca ton. Jednostka została wyprodukowana w amerykańskiej stoczni na zamówienie Tajlandii i rozpoczęła służbę w 1987 roku.

 

Tagi: korweta, Tajlandia, wypadek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912