TYP: a1

Rejs Zawiszy Czarnego z Betlejemskim Światłem Pokoju

piątek, 22 grudnia 2017
Informacja prasowa

W poniedziałek, 18 grudnia, w siódmy rejs z Betlejemskim Światłem Pokoju wyruszył s/y Zawisza Czarny. Harcerski żaglowiec popłynął na Litwę i Łotwę, aby wziąć udział w skautowej sztafecie, roznoszącej ogień z Groty Narodzenia Pańskiego do wszystkich zakątków świata. Światło to jest symbolem przypominającym, że powinniśmy dążyć do pokoju pomiędzy wszystkimi narodami i wyznaniami.

 

[t][/t] [s]Fot. S/y Zawisza[/s]

Akcja ta została zapoczątkowana 1986 roku w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych, a rok później patronat nad nią objęli austriaccy skauci. Od 1991 roku przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odbierają Światło Pokoju w Zakopanem od skautów słowackich. W 2011 roku, w czasie pierwszej wyprawy Zawiszy Czarnego ze Światłem, sztorm uniemożliwił załodze dotarcie do Bornholmu, jednak w kolejnych latach rejsy odbywały się już bez przeszkód. Za ich cel obierana jest Skandynawia lub kraje bałtyckie. W litewskich portach, gdzie Światło odbierają wspólnie wyznawcy czterech wyznań, najpełniej realizuje się ekumeniczne posłanie z Groty Narodzenia Pańskiego.

 

W tym roku, Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Gdyni wieczorem w niedzielę, 17 grudnia. Prosto z Zakopanego przywieźli je harcerze ze Szczepu ZHP Czarna Trzynastka Strzebielino, po czym w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w intencji niosących i otrzymujących światło wiary odprawiono mszę świętą, którą celebrował o. Edward Pracz duszpasterz Ludzi Morza. Wzięli w niej udział kontradmirał Krzysztof Jaworski dowódca 3. Flotylli Okrętów, Adam Meller prezes Portu Gdynia, przedstawiciel senatora Sławomira Rybnickiego, harcerze i mieszkańcy Gdyni. Oprawę muzyczną zapewnił Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny. Po mszy świętej załoga Zawiszy Czarnego otrzymała Betlejemskie Światło Pokoju i przeszła z nim na pokład żaglowca. Uczestnikami wyprawy są harcerze, zarówno młodzież, jak i dorośli wolontariusze. Ich udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu był możliwy między innymi dzięki wsparciu sponsora naszego żaglowca, Grupie Energa.

 

Rozpoczynając rejs, kapitan hm. Wiktor Wróblewski obrał kurs na łotewską Lipawę, gdzie Światło zostało przekazane mieszkańcom. Następnie żaglowiec popłynął do Kłajpedy na Litwie. Planowo rejs ma się zakończyć w sobotę, 23 grudnia, gdy Zawisza wróci do Gdyni na Święta Bożego Narodzenia.

 

Tawerna Skipperów jest patronem medialnym wydarzeń na Zawiszy Czarnym. 

 

Tagi: Zawisza Czarny, rejs, światełko
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912