TYP: a1

"Rasul Gamzatov" - Rosjanin płakał, jak uszkadzał

wtorek, 26 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło

Kolejny okręt Federacji Rosyjskiej został wyeliminowany. Co ciekawe, tym razem nie jest to zasługą Ukrainy, ani Stanów Zjednoczonych. Jednostkę uszkodzili bowiem… Rosjanie. I to w naprawdę głupi sposób. Co więcej, z powodu braku części zamiennych nieprędko wróci ona do użytku. Chyba nikt nie będzie rozpaczać. No, prawie nikt…

 

Funkiel nówka nie śmigany

Rosyjskie jednostki, o jakich ostatnio pisaliśmy, miały za sobą długą historię. "Rasul Gamzatov" stanowi jednak wyjątek — jest to bowiem patrolowiec oddany do służby zaledwie pięć miesięcy temu, a dokładnie 30 listopada 2021. Teraz, dzięki „drobnej stłuczce” z rosyjskim holownikiem, jednostka będzie musiała przejść remont. Bez niego pozostanie trwale wyłączona z eksploatacji.

Jak wiadomo, pierwsza rysa boli najbardziej, jednak w tym wypadku nie chodzi tylko o fakt uszkodzenia nowiutkiego patrolowca: prawdziwy problem polega na braku dostępności części zamiennych, które są niezbędne, by wyremontować statek.

Jak doszło do uszkodzeń?

Jednostka należy do Przybrzeżnej Służby Granicznej Federacji Rosyjskiej. Do jej uszkodzenia doszło podczas akcji holowniczej, jaka miała miejsce na kanale Wołga-Don, łączącym Morze Kaspijskie z Azowskim.

Okazuje się, że na skutek kolizji z holownikiem, zniszczeniu uległ zespół napędowy jednostki – jak podaje ukraiński portal wojskowy Defence Express: „Holownik podczas transportu uszkodził elementy zespołu śrubowo-sterującego patrolowca. Lewa linia wałów została uszkodzona, a łopata lewej śruby napędowej została wygięta”. Krótko mówiąc, jest grubo. 

 

Tagi: Rosja, Ukraina, wojna, okręt, patrolowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912