Przedłużono termin składania ofert na zakup Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Cena wywoławcza, będącej w upadłości likwidacyjnej, stoczni wynosi ponad 224 mln zł. Do wtorku, 17 stycznia nie wpłynęła żadna oferta zakupu.
Fot. Wikipedia |
Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni od 2011 roku pozostaje w upadłości likwidacyjnej. Postępowanie upadłościowe przeprowadza syndyk, którego poczynania nadzoruje sędzia komisarz z Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ. Obwieszczenie o szczegółach przetargu ukazało się w listopadzie ubiegłego roku i termin składania ofert wyznaczono do 18 stycznia 2017 roku. Jednak we wtorek, 17 stycznia Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ poinformował o wydłużeniu termin składania ofert do 31 stycznia 2017 r., a oferty maja być otwarte 2 lutego 2017 r. Jak poinformował Rafał Terlecki, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku, wniosek o wydłużenie terminu złożył Minister Obrony Narodowej, Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA w Gdyni, i MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA w Warszawie”.
Cena wywoławcza sprzedaży wynosi 224 mln 909 tys. zł (netto).. Przetarg jest nieograniczony, pisemny ofertowy. Przetarg obejmuje prawo wieczystego użytkowania kilkudziesięciu działek o łącznej powierzchni ponad 30 ha, prawo własności budynków, budowli, obiektów inżynierii lądowej i wodnej, doku, środków trwałych (maszyny i urządzenia, środki transportu), obiektów małej architektury, infrastruktury naziemnej i podziemnej wchodzącej w skład przedsiębiorstwa, udziałów w spółkach prawa handlowego oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Zgodnie z przepisami, środki uzyskane ze sprzedaży majątku mają posłużyć spłacie długów, jakie ma zakład. Posiadaczem ponad 99 proc. akcji Stoczni Marynarki Wojennej jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Pozostałe akcje należą do Ministerstwa Obrony Narodowej.
Jak poinformował PAP, prawo pierwokupu terenu stoczni ma Zarząd Morskiego Portu Gdynia (również złożył wniosek o wydłużenie terminu składania ofert). Port jest zainteresowany powiększeniem swojego terenu o działki sąsiadującej z portem Stoczni MW, nie może jednak kupić całego przedsiębiorstwa, bo ma ustawowy zakaz prowadzenia działalności stoczniowej.
Wniosek o przedłużenie terminu składania ofert złożyło do sądu też będące częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA w Warszawie, które jest właścicielem m.in. Stoczni Remontowej Nauta i Energomontażu Północ-Gdynia i ma udziały w stoczni Crist.
Tagi: Stocznia Marynarki wojennej, przetarg, stocznia