TYP: a1

Prezydent podpisał nowelizację ustawy doprecyzowującą definicję ratownika wodnego

poniedziałek, 28 czerwca 2021
Informacja prasowa/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek, 25 czerwca ustawę o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Jej celem jest doprecyzowanie definicji ratownika wodnego.

Znowelizowana ustawa określa, że ratownik wodny ma co najmniej jedną z tzw. innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym. Takie przydatne kwalifikacje oraz wykaz dokumentów, które potwierdzają ich posiadanie, określi w drodze rozporządzenia minister spraw wewnętrznych i administracji. Osoba wykonująca zawód medyczny lekarza czy pielęgniarki systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne czy ratownik medyczny, który realizuje doskonalenie zawodowe spełniają wymagania w zakresie posiadania innej kwalifikacji przydatnej w ratownictwie wodnym.

W dotychczasowych przepisach brakowało jednoznacznego określenia definicji ratownika wodnego, gdyż nie wskazano w nich, ile innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym powinien posiadać. W ustawie ustanowiono m.in., że kwalifikacje te muszą być też przydatne do działań ratowniczych, takich jak poszukiwanie osób zaginionych nad wodą, przyjęcie zgłoszenia o wypadku lub zagrożeniu czy ewakuacja osób z miejsca stanowiącego zagrożenie.

Według definicji, ratownikiem wodnym może być osoba, która: posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego i technik pływackich; posiada co najmniej jedną z innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym; spełnia wymagania określone w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym dla lekarza systemu, pielęgniarki systemu, ratownika medycznego realizujących doskonalenie zawodowe lub ratownika; jest zatrudniona, a także pełni służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub jest członkiem takiego podmiotu.

Nowelizacja ustawy została przegłosowana w Sejmie 20 maja, Senat nie wniósł do niej poprawek. Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 października br.


 

Tagi: ratownictwo wodne
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912