TYP: a1

Powstało Szczecińskie Konsorcjum Okrętowe

czwartek, 14 kwietnia 2016
Z mediów/MF
W Szczecinie powstało konsorcjum okrętowe. List intencyjny w sprawie jego powołania podpisało już około 20 firm z branży okrętowej. Celem konsorcjum ma być konsolidacja branży oraz produkcja statków w Szczecinie.


Fot. Szczeciński Park Przemysłowy


Inicjatorem przedsięwzięcia jest Szczeciński Park Przemysłowy. Jak twierdzi jego prezes, Andrzej Strzeboński, Szczecińskie Konsorcjum Okrętowe chce budować promy dla polskich armatorów (pierwszy mógłby powstać już w 2019 roku) oraz realizować inne kontrakty. Docelowo nowy zakład mógłby zatrudniać ok. 1200 osób.

Jak podkreślał prezes Szczecin wciąż ma zdolności wytwórcze (chodzi głównie o zasoby ludzkie, także projektantów i technologów) do tego rodzaju działalności.

Konsorcjum nie oczekuje od państwa, lecz narzędzi finansowych. Dać je może nowa ustawa o przemyśle stoczniowym.

Lista sygnatariuszy listu intencyjnego jest otwarta. Kolejni chętni mogą się zgłaszać do 30 kwietnia.

Szczeciński Park Przemysłowy to lokalna spółka, zarządzająca aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Park zarządza 45 ha z najważniejszą infrastrukturą stoczniową: halami produkcyjnymi, pochylniami, nabrzeżem i suwnicami. Obecnie ma 65 lokatorów.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r. Komisja Europejska uznała wtedy, że pomoc publiczna udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie była niezgodna z prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.

Tagi: Szczecin, stocznia, okręt, konsorcjum, przemysł
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912