TYP: a1

Porty RPA otwarte dla oligarchów z Rosji?

piątek, 28 października 2022
Hanka Ciężadło

Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie rosyjscy oligarchowie nie mają łatwego życia; ich luksusowe łodzie bywają rekwirowane lub aresztowane, czasami odmawia się im możliwości zatankowania paliwa, a niekiedy też padają ofiarą sabotażu. Okazuje się jednak, że jest dla nich bezpieczna przystań: Republika Południowej Afryki.

O co tutaj chodzi? 

Jak podaje agencja Bloomberga, należący do Aleksieja Mordaszowa super jacht Nord właśnie zmierza do brzegów RPA. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jednostka zacumuje w porcie w Kapsztadzie 9 listopada. Łódź mierzy 465 stóp długości i jest warta około 500 milionów dolarów.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jej właściciel, pan Mordaszow, jest największym udziałowcem huty Siewierstal PJSC, a zarazem zajmuje trzecią pozycję na liście najbogatszych obywateli Federacji Rosyjskiej. Po inwazji Rosji na Ukrainę został więc, podobnie jak inni oligarchowie, objęty sankcjami USA i Unii Europejskiej... ale przecież Europa czy Stany to nie Afryka.

Afrykańskie kontrowersje

W momencie, gdy stało się jasne, że jacht rosyjskiego oligarchy płynie do Kapsztadu, burmistrz tego miasta Geordin Hill-Lewis wezwał do odmowy przyjęcia jednostki w lokalnym porcie. Trudno stwierdzić, na ile chodziło tu o solidarność z Ukrainą, a w jakim stopniu o politykę, bo burmistrz jest jednocześnie ważnym członkiem opozycyjnego wobec rządu Sojuszu Demokratycznego. Faktem jest, że wezwanie zostało oficjalnie ogłoszone, a zatem domagało się odpowiedzi. I odpowiedź nadeszła.

Vincent Magwenya, rzecznik prezydenta Cyrila Ramaphosy powiedział dziennikarzom, że „Republika Południowej Afryki nie ma prawnego obowiązku przestrzegania sankcji nałożonych przez USA i UE”.

Co z tego wyniknie?

Prawdopodobnie jacht Aleksieja Mordaszowa nie zostanie zatrzymany i spokojnie zacumuje w kapsztadzkim porcie. Co więcej, uczyni to zgodnie z prawem. Jak powiedział pan Magwenya „Zobowiązania RPA w odniesieniu do sankcji odnoszą się tylko do tych, które zostały specjalnie przyjęte przez ONZ. Obecnie nie ma kar nałożonych przez ONZ na tę konkretną osobę”.

Jakie stąd płyną wnioski? Po pierwsze, europejskie czy amerykańskie sankcje okazują się raczej drobnymi niedogodnościami. A po drugie, współczesny świat jednak niezupełnie jest jedną globalną wioską, chociaż jeszcze do niedawna wszystkim nam mogło się tak wydawać.

Tagi: RPA, wojna, oligarcha, jacht
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912