TYP: a1

Polscy marynarze uwolnieni z rąk piratów wrócili do domów

czwartek, 10 grudnia 2015
z mediów | WM
Pięciu marynarzy, którzy pod koniec listopada zostali porwani przez nigeryjskich piratów ze statku “Szafir”, wylądowało wczoraj na lotnisku w Hamburgu, skąd wyruszyli do Szczecina. Uwolnienie marynarzy było możliwe w wyniku negocjacji władz Nigerii, polskich służb oraz armatora z piratami. Szczegóły negocjacji nie zostały ujawnione.

Pod koniec listopada drobnicowiec “Szafir” należący do polskiego armatora EuroAfrica został zaatakowany przez piratów. 11 członków załogi zdołało się ukryć, jednak 5 osób zostało wziętych do niewoli przez piratów. Byli to kapitan jednostki, trzech oficerów i marynarz. Po zdarzeniu władze lokalne natychmiast nawiązały kontakt z porywaczami. W działania włączyło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz polskie służby konsularne. Po dwóch tygodniach udało się wynegocjować uwolnienie Polaków. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły rozmów nie są znane. Nie potwierdzono również pojawiającej się w niektórych źródłach informacji o okupie, który został zapłacony za polskich marynarzy.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912