TYP: a1

Ogłoszono przetarg na drugi etap prac przy przekopie Mierzei Wiślanej

poniedziałek, 4 maja 2020
Z mediów/PAP

Mimo trwającej pandemii nie ustają prace przy przekopie Mierzei Wiślanej. Kolejnym etapem prac ma być przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg i budowa mostu obrotowego w Nowakowie. Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie tych robót. Oferty można składać do 22 czerwca.

W tym etapie przebudowany zostanie istniejący tor wodny na rzece Elbląg na odcinku o długości ok. 10,4 km. Na rzece zbudowane zostaną niskie przystanie a nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, w odległości około 650 m w kierunku południowym od istniejącego mostu pontonowego powstanie most obrotowy. Wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg wybudowany zostanie nowy odcinek drogi powiatowej ze ścieżką dla pieszych i rowerzystów oraz trasami dojazdowymi - łączna długość dróg wyniesie około 1,5 km. Prace na rzece Elbląg i w jej pobliżu według szacunków mają potrwać do 30 miesięcy.

Obecnie na Mierzei Wiślanej trwa budowa portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowa kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Zbudowane zostaną także dwa ruchome stalowe mosty, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą. Powstanie sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym.

W trzecim etapie budowy kanału żeglugowego pogłębiony zostanie tor wodny na Zalewie Wiślanym.

Tagi: Mierzeja Wiślana, przekop
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912