TYP: a1

Odpady z toalet nie będą trafiać do Bałtyku

poniedziałek, 25 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Statki i promy pływające po Bałtyku nie będą już mogły wyrzucać odpadów z toalet do morza. Zakaz wejdzie w życie w czerwcu 2019 roku dla nowych statków, starsze jednostki będą miały dwa lata więcej na dostosowanie się do wymogów.



W piątek, 22 kwietnia oświadczenie w tej sprawie wydała International Maritime Organization, która w swoich raportach już w 2011 roku uznała Morze Bałtyckie za jeden z najbardziej zanieczyszczonych akwenów świata. Jednak aż pięć lat zajęły negocjacje w sprawie odpadów.

Szwedzka minister infrastruktury Anna Johansson decyzję IMO przyjęła z zadowoleniem, ale, jak powiedziała, żałuje, że tak późno w prowadzono zakaz - Negocjacje były długie i czasami trudne, ponieważ wiele krajów było przeciwko zakazowi - powiedziała. Niektóre kraje uważają, że w bałtyckich portach jest zbyt mało punktów odbioru ścieków ze statków. „Zakaz przyczyniłby się do rozwoju bardziej zrównoważonej żeglugi i do zrównoważonego rozwoju turystyki", pisze Johansson w publicznym oświadczeniu na stronie internetowej szwedzkiego rządu.

Jak poinformowało IMO, zrzuty ścieków ze statków pasażerskich w ramach specjalnej strefy będą zakazane na mocy nowych przepisów, z wyjątkiem, gdy statek posiada działającą oczyszczalnię ścieków. Choć zasady te nie będą obowiązywały od razu, organizacja zachęca rządy i przedstawicieli branży do przestrzegania zakazu przed jego formalnym wprowadzeniem.
Tagi: Bałtyk, zanieczyszczenie, przepisy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912