TYP: a1

Nowe oblicze portu jachtowego w Górkach Zachodnich

piątek, 30 czerwca 2017
Z mediów/MF

Będą zmiany w porcie jachtowym w Górkach Zachodnich. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska złożyła zamówienie na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego dla renowacji i rozbudowy Jachtklubu Stoczni Gdańskiej.

[t][/t] [s]Fot. Gdański Ośrodek Sportu[/s]

Zadanie ma być realizowane w ramach programu „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Jego celem jest zwiększenie oferty żeglarskiej w obrębie Wisły Śmiałej. Zamówienie obejmuje m.in. budowę nabrzeża od strony Wisły Śmiałej, rozbudowę portu wewnętrznego, m.in. o pomosty pływające, remont nabrzeży już istniejących, wykonanie instalacji i sieci (elektrycznej, sanitarnej, wodociągowej, telekomunikacyjnej) oraz zagospodarowania terenu. Powstaną m.in punkty poboru wody oraz postumenty do opróżniania zbiorników ściekowych. Utwardzone zostaną także plac, na którym stoją jachty po zakończonym sezonie, oraz droga prowadząca do portu.

 

Zaprojektowane i wybudowane mają być nowe nabrzeża oczepowe o długości 800 m i nowe pomosty pływające o łącznej długości 307 m i szerokości 2 m. Dzięki temu zamiast obecnych 120, w porcie ma być 235 miejsc do cumowania, w tym najwięcej dla niewielkich jednostek o długości do 9 m (128 miejsc), dla jednostek do 18 m długości (55) i trzy dla największych jachtów - mierzących ponad 18 m długości. Dodatkowo wykonane zostanie pogłębienie dna basenu portowego.

Modernizację portu podzielono na dwa etapy. Dzięki temu marina nie zostanie zamknięta. Remont rozpocznie się od strony południowej, a następnie przeniesie się na pomosty i nabrzeża.

Termin opracowania projektu to sierpień 2018 r. Prace budowlane mają zakończyć się w 2020 roku. Ich szacowany koszt to 10 mln złotych.

Tagi: marina, port, Górki Zachodnie, inwestycja, remont
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912